Jakie rękawice bokserskie najlepiej nadają się do sparingów?

Na rynku istnieje wiele rękawic bokserskich różniących się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Jednym z nich jest przeznaczenie. Doświadczeni pięściarze zwracają dużą uwagę na prawidłowy dobór sprzętu w zależności od rodzaju treningu lub charakteru partnera. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie rękawice najlepiej sprawdzą się podczas walk sparingowych. Zapraszamy do lektury dalszej części tekstu.

Rodzaje rękawic bokserskich

Rękawice bokserskie można podzielić na kilka kategorii. Podstawową z nich jest materiał wykonania. Wyróżniamy rękawice ze skóry naturalnej oraz syntetycznej. Te pierwsze są wytrzymalsze i odporniejsze na upływający czas. Z drugiej strony są jednak droższe, więc kupują je przede wszystkim zawodowcy i doświadczeni fighterzy. Rękawice różnią się pomiędzy sobą także ilością wypełnienia (pianki), systemem wentylacji, sposobem wiązania, przeznaczeniem oraz rozmiarem, którego prawidłowy dobór bardzo często przysparza wielu problemów.

Parametrów odróżniających od siebie poszczególne modele jest tak wiele, że początkujący pięściarze mogą mieć spory kłopot z wyborem odpowiedniego produktu. W takim przypadku o pomoc warto poprosić specjalistę, np. jednego z doradców klienta ze sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947. Doświadczony pracownik zapewni kompleksową pomoc w doborze modelu idealnie dopasowanego do potrzeb konkretnego zawodnika.

Rękawice do sparingów – na co zwracać uwagę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym z parametrów odróżniających od siebie wybrane modele rękawic, jest przeznaczenie. Złe dopasowanie sprzętu do rodzaju treningu to podstawowy błąd popełniany przez niedoświadczonych fighterów. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że przeznaczenie rękawic ma ścisły związek z ich rozmiarem, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie należy skupić się na wyborze odpowiedniej wielkości. Większość dostępnych na rynku rękawic występuje w rozmiarze od 6 do 20 oz. Jedna uncja (oz) to w przybliżeniu 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10 oz będą więc ważyć 283 g, czyli 0,28 kg. Z reguły im większa waga, tym większy rozmiar, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to ten sam parametr. Rozmiar zależy też od zastosowanego w rękawicach wypełnienia (pianki) – jej ilości i jakości.

Wybierając rękawice bokserskie do walk sparingowych, należy kierować się rozwagą oraz bezpieczeństwem zarówno swoim, jak i przeciwnika. Rękawice sparingowe powinny charakteryzować się dużą powierzchnią i krągłym, masywnym kształtem głowicy. W związku z tym warto postawić na modele w nieco większym rozmiarze, niż te, których używa się w trakcie treningu na przyrządach. Standardową zasadą jest w tym przypadku stosowanie rękawic w rozmiarze 12 oz lub większym. Takie modele zapewnią komfort walki i nie narażą zawodników na odniesienie kontuzji. Większa ilość wypełnienia to lepsza amortyzacja uderzeń oraz słabsze odczuwanie ciosów wyprowadzanych przez przeciwnika. Niezależnie od wyboru rękawic nie można zapominać o owijkach, stanowiących dodatkowe zabezpieczenie dłoni i nadgarstków.