Jak zorganizować wycieczkę rowerową z psem?

[su_label type=”info”]Artykuł Sponsorowany[/su_label]

Nie jest tajemnicą, że rowerowe wycieczki sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Częsta aktywność pozytywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale również ogranicza ryzyko chorób krążenia. W wyprawy jednośladem warto wybierać się również ze swoim pupilem, ale takie przedsięwzięcie wymaga odpowiednich przygotowań. O co trzeba się zatroszczyć?

Zadbaj o komfort czworonoga

Organizację wycieczki rowerowej z psiakiem należy rozpocząć od sprawdzenia jego stanu zdrowia. Przed pierwszą wspólną wyprawą warto zatem zasięgnąć porady lekarza weterynarii i upewnić się, że czworonóg nie boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi (m.in. wady serca, przewlekłe kontuzje, chore stawy), które uniemożliwiają mu wykonywanie tego typu aktywności. Poza tym niektóre rasy, takie jak buldogi i mopsy mają szereg genetycznych przeciwwskazań do zbytniego forsowania organizmu. Wspólną wycieczkę rowerową powinna poprzedzić także krótka próba polegająca na sprawdzeniu, czy pies nie czuje lęku związanego z jadącym obok rowerem, reagując na jednoślad agresją lub próbą ucieczki.

Wybierz bezpieczne miejsce

Niezwykle ważną rolę odgrywa również rodzaj podłoża i miejsce rowerowej wyprawy z pupilem. Najlepiej wybrać spokojną okolicę, która nie sąsiaduje ze stacjami kolejowymi, ruchliwymi ulicami czy obleganymi przez wiele osób miejscami. Należy zatem wziąć pod uwagę wszelkiego typu leśne ścieżki i parki, w których podłoże nie jest wyboiste lub nie wystają z niego niebezpieczne elementy zagrażające stawom i delikatnym psim opuszkom. W roli idealnego podłoża doskonale sprawdzą się także mało uczęszczane drogi gruntowe. Dla zwiększenia komfortu zwierzaka warto pomyśleć również o zakupie specjalnych ochraniaczy, dzięki którym ryzyko skaleczeń i bolesnych otarć zostanie znacznie zminimalizowanie.

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

Mimo że do rozpoczęcia wspólnych wycieczek rowerowych nie jest potrzebny bardzo drogi sprzęt, to warto rozważyć kupno kilku akcesoriów (można dostać je m.in. w renomowanym sklepie zoologicznym), które uprzyjemnią wspólne wyprawy. Jednym z nich jest chociażby butelka na wodę z przenośną miseczką, dzięki której pupil będzie mógł ugasić pragnienie po wysiłku. Przydatna okaże się także wielofunkcyjna smycz ze specjalnym wysięgnikiem, która zapobiegnie upadkom i zwiększy bezpieczeństwo wyprawy, a także dopasowane do budowy i wymiarów psiaka szelki, sprawdzające się dużo lepiej niż tradycyjna obroża.

Pamiętaj o kilku zasadach

Aby wycieczka rowerowa z psem była w 100% bezpieczna, nie można zapominać o kilku zasadach, dzięki którym wspólna wyprawa będzie przyjemna i zacieśni relacje z czworonogiem. Pierwsza kwestia to tempo – nie należy rozpoczynać od zbyt dużego tempa i przesadnego forsowania psiaka już na początkowym odcinku. Istotnym elementem są także przerwy i stała obserwacja pupila – jeśli zaczyna zachowywać się nieswojo lub systematycznie zwalnia to znak, że należy zakończyć wyprawę i zapewnić mu wysokoenergetyczny posiłek regeneracyjny oraz wygodne miejsce do odpoczynku. Nie sposób nie wspomnieć także o ostrożności – trzeba uważać, żeby nie najechać czworonożnemu towarzyszowi na łapę i nie skręcać gwałtownie.

Dodaj komentarz