Jak sobie radzić z upałem?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a temperatury już niedługo sięgać będą nawet nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu. Jak sobie rodzić w takie gorące dnie, żeby nie trafić do szpitala z udarem słonecznym, omdleniem czy odwodnieniem organizmu?

Pierwsza ważna zasada – starajmy się unikać wychodzenia z domu w godzinach, gdzie słońce świeci najmocniej. Drugą, ważną rzeczą jest nawodnienie naszego organizmu. Należy pić dużo płynów, ponieważ nasz organizm podczas wysokich temperatur chłodzi się wydzielając pot, nawet do 1,5 litra na godzinę. Dlatego tak ważne jest częste przyjmowanie płynów, aby nie doszło do odwodnienia.

cup-1230651_1280

Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiedni ubiór. Najlepsze są koszulki z oddychającego materiału. Koszulki takie odprowadzają szybko pot, a ich koszt nie jest o wiele wyższy jak od zwykłej bawełnianej koszulki . Kolejna sprawa to nakrycie głowy. Odpowiednio wentylowany kask zapewnia nam ochronę zarówno przed słońcem jak i urazami. Jeżeli już nie jeździmy w kasku obowiązkiem jest czapka z daszkiem czy bandana. Pamiętajmy też o ochronie swojego ciała przed promieniami słonecznymi. Korzystajmy z kremów zabezpieczających naszą skórę, by uniknąć oparzeń i przegrzania.

W letnie i upalne dni warto schładzać swoje ciało – oczywiście trzeba robić to z głową. Skok do zimnej wody może spowodować szok termiczny, który jest bardzo groźny dla naszego zdrowia a nawet życia. Tak samo jest z kąpielą w domu. Temperaturę wody należy stopniowo zmniejszać i powoli schładzać nasze ciało.

Lekarze odradzają dużego wysiłku fizycznego w tak upalne dni. Dlatego pamiętajcie, że zdrowie jest najważniejsze, a na przejażdżkę rowerową czy trening warto wybrać się w godzinach rannych lub wieczornych. W godzinach 10-16 upał jest największy.

Jak radzić sobie z upałem:

  • Pij dużo wody,
  • Używaj kremu z filtrem,
  • Odpowiedni ubiór,
  • Odpoczynek w cieniu. 

Dodaj komentarz