Jak przygotować rower przed dłuższą wyprawą?

Rower może być nie tylko świetnym środkiem transportu do pracy, ale także sposobem na zwiedzanie obcych krajów podczas urlopu. Rower daje Ci niemal nieograniczone możliwości, pozwala przeżyć prawdziwą przygodę, poznać zarówno odwiedzany kraj, jak i siebie często w ekstremalnych warunkach. Jak przygotować się do takiej podróży? Przede wszystkim zadbaj o swój rower, który będzie jednym Twoim środkiem transportu.

Jak wybrać opony rowerowe?

Na wyprawę rowerową warto przeznaczyć sobie nieco dłuższy urlop. Będziesz poruszać się wolniej niż samochodem, co pozwoli Ci dokładniej poznać wybrane rejony kraju. Przed wyruszeniem na wyprawę warto przeprowadzić dokładny serwis roweru, podczas którego sprawdzisz hamulce, wyregulujesz przerzutki, wyczyścisz i nasmarujesz łańcuch.

Warto jednak także dobrze przeanalizować wyposażenie swojego roweru. Czy jest on odpowiednio przygotowany do trasy, którą chcesz pokonać? Zwróć szczególną uwagę na opony.

Opony rowerowe można podzielić na dwie główne grupy – te przeznaczone do jazdy po asfalcie i te, które pozwolą Ci swobodnie jeździć po szutrze, błocie, kamieniach czy piasku. Opony na asfalt najczęściej są węższe i z minimalnym bieżnikiem, dzięki czemu stawiają mały opór na gładkiej powierzchni. Poruszanie się na nich po piasku jednak jest niemożliwe. Z kolei opony trailowe są szersze i mają agresywniejszy bieżnik, przez co trudniej porusza się na nich po asfalcie. Co zatem wybrać?

Podczas dłuższych wypraw z pewnością będziesz poruszać się zarówno po asfalcie, jak i po bocznych ścieżkach. Wybieraj zatem opony uniwersalne z półki semi-stick. Warto wybierać także modele z wkładką antyprzebiciową, która zmniejszy częstotliwość wymiany dętki. Koniecznie wybieraj także opony najszersze z możliwych, jakie możesz zamontować do swojej ramy. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie poruszać się przy mniej napompowanych dętkach, co przełoży się na większą amortyzację na wybojach.

Akcesoria rowerowe, które musisz mieć

Do sakwy koniecznie zapakuj niezbędne akcesoria rowerowe, które znajdziesz pod tym adresem: https://www.bricomarche.pl/hobby/rower/akcesoria-rowerowe, w postaci zestawu do naprawy dętki, zapasowej dętki, czy pompki i kluczy imbusowych. Przydadzą się oczywiście także bagażniki i sakwy oraz dodatkowe koszyczki na bidony, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsca w sakwach na przewożeniu większego zapasu wody.

Komfort jazdy zwiększysz, wymieniając siodełko na to bardziej dopasowane do długo godzinnej jazdy. W tym wypadku jednak musisz sam dobrać je do własnych preferencji i budowy ciała. Przydadzą Ci się także specjalne podkładki pod przedramiona, dzięki którym będziesz mógł wygodnie położyć się na kierownicy.

Długie wyprawy rowerowe wymagają dobrego przygotowania sprzętu. Nie oznacza to, że musisz od razu inwestować w drogie rowery wyprawowe. Czasami wystarczy zmienić nieco wyposażenie swojego starego MTB, aby dopasować go do charakterystyki trasy, którą zamierzasz pokonać. Koniecznie zwróć uwagę na opony rowerowe i dopasuj je do terenu. Nie zapomnij o dodatkowych akcesoriach, które zwiększą Twój komfort podczas jazdy.