II dzień Mistrzostw Polski MTB XC w Warszawie

Za nami drugi dzień rywalizacji kolarzy górskich na warszawskim Ursynowie. O prestiżowe biało-czerwone koszulki mistrza kraju w formule XC walczyli amatorzy, a w wyścigach o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego ścigali się juniorzy młodsi i juniorki młodsze.  

W rozgrywanych pierwszy raz Mistrzostwach Polski MTB XC Amatorów wystartowało około 100 zawodników w kilku kategoriach wiekowych. Dużym wyzwaniem były ostre nawroty, belki, rock garden i wymagające podjazdy. Najlepsi okazali się Marcin Mokiejewski i Monika Grzebinoga. Kolarskim kibicom ze znakomitej strony przypomniał się Sławomir Barul. Olimpijczyk z Atlanty 1996 i prekursor MTB w Polsce zwyciężył w swojej kategorii wiekowej.

– Jestem zaskoczony z wyniku, bo to mój pierwszy ukończony wyścig XC – powiedział Marcin Mokiejewski (Serwis MowiSport), zwycięzca w kategorii M2 (rocznik 1988-1998). – Zawody były bardzo trudne. Ustawiłem się nieco za daleko i przez pierwszą rundę musiałem poprawiać swoją pozycję. Wyprzedziłem chyba z 40 osób. Ta gonitwa była bardzo męcząca. Najtrudniejszy dla mnie był zakręt o 180 stopni na szczycie górki. Co do kamieni to faktycznie sprawiały problem, jeśli wjechało się w nie za wolno.

W wyścigach juniorów i juniorek młodszych o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego triumfowali Łukasz Helizanowicz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów) i Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski).

– Bacznie obserwowałem rywalizację naszej utalentowanej młodzieży – powiedział Dariusz Banaszek, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. –  Jestem bardzo zadowolony z poziomu sportowego dziewcząt i chłopców. Cieszę się też, że młodzież mogła zaprezentować się właśnie tu, na tak wymagającej i trudnej trasie podczas Mistrzostw Polski w Warszawie. Te zawody są znakomitą promocją kolarstwa. Impreza świetnie zorganizowana pod każdym względem. Myślę, że malkontenci chodzą teraz ze spuszczonymi głowami. Jutro szykuję dla Grzegorza Wajsa, organizatora mistrzostw, dużą niespodziankę.

W niedzielę trzeci i zarazem ostatni dzień mistrzostw Polski. Na Górze Kazury na warszawskim Ursynowie odbędzie się rywalizacja juniorów i juniorek oraz kobiecej i męskiej elity. O swój jedenasty tytuł mistrzyni kraju walczyć będzie Maja Włoszczowska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata. Tytułu mistrza Polski z 2016 roku bronić będzie Bartłomiej Wawak.

Mistrzostwa Polski MTB XC 2017 są organizowane przez firmę Poland Bike przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Urzędem Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Polskim Związkiem Kolarskim, Warszawskim Klubem Kolarskim oraz Fundacją Sport.

Dodaj komentarz