Hubal: Paterski wygrywa kryterium w Kielcach

Kryterium o Puchar Mariana Formy rozpoczęła się 12. edycja Wyścigu Szlakiem Walk Mjr Hubala. Po zwycięstwo w samym sercu Kielc sięgnął Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice.

Uliczne kryterium w Kielcach zainaugurowano tegoroczne zmagania w „Hubalu”, który po podniesieniu rangi przez organizatorów jest najwyżej kategoryzowanym polskim wyścigiem w kalendarzu UCI Europe Tour. Na starcie wyznaczonym tuż przy Placu Artystów pojawiło się późnym popołudniem 86 zawodników reprezentujących 11 drużyn, w tym pięć grup zawodowych: CCC Sprandi Polkowice, Team Hurom, Voster Uniwheels, Domin Sport oraz Wibatech 7R Fuji.

W ramach kryterium do pokonania było 20 rund po niespełna 2 kilometry każda, co daje całkowity dystans 39 kilometrów. Runda prowadziła zaś wyścig ulicami Sienkiewicza, Kapitulną, Jana Pawła II, Ogrodową i Paderewskiego. Wyniki kryterium nie wliczały się do generalki – jego głównym celem było zaprezentowanie się kolarzy przed szeroką publicznością. Szeroką, bowiem nie tylko na trasie kibiców było dziś pod dostatkiem. Ci, którzy nie mogli pojawić się w Kielcach mieli możliwość śledzenia kryterium przez Internet na stronie https://imprezylive.pl/?p=9421. Tam też pokazywane będą kolejne cztery etapy „Hubala”.

Od początku działo się dużo. Nie było jednego wiodącego zawodnika i niemalże co okrążenie na jako pierwszy kreskę przekraczał kto inny. Z przody migał m.in. Stanisław Aniołkowski (Team Hurom), Jacek Morajko (Wibatech 7R Fuji) czy Tomas Stewart (ONE Pro Cycling).

Na trasie wyznaczonych zostało 7 premii specjalnych, nagrody w których ufundowali Kazimierz Stafiej, Marcin Pec z firmy Hurom, Edyta Sypytkowska, Kamil Soboń, Bogdan Różycki oraz Andrzej Domin.

Pierwszą premię specjalną zgarnął Voitech Hacecky z reprezentacji Czech, ale już na drugiej najlepszy był Kamil Zieliński (Domin Sport). W międzyczasie na kolejnych finiszach coraz wyżej kręcił się Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), który powoli zaczął zdobywać cenne punkty, wysuwając się w końcu na prowadzenie w klasyfikacji kryterium. To z resztą on właśnie wygrał jedną z kolejnych premii specjalnych.

Coraz aktywniej na trasie kręcił również Paweł Bernas (Domin Sport), wygrywając dwie z premii specjalnych, i zajmując pozycję wicelidera. Nie zdołał on jednak zbić z piedestału Paterskiego, który ze zgromadzonymi 12 punktami triumfował ostatecznie w prologu 12. Wyścigu Szlakiem Walk Mjr Hubala. O 3 punkty pokonał on Bernasa.

Jako zwycięzca kryterium Paterski nominalnie został również pierwszym liderem klasyfikacji generalnej „Hubala”. O tym, kto założy pozostałe koszulki liderów klasyfikacji pobocznych zadecydowały miejsca na ostatnim z finiszy. I tak koszulka lidera klasyfikacji punktowej trafiła do Karola Domagalskiego z ONE Pro Cycling, a jego teamowy kolega Steele Von Hoff założył koszulkę lidera klasyfikacji górskiej. Biała koszulka dla najlepszego młodzieżowca trafiła do Roberta Kesslera (LKT Team Brandebnurg).

Dodaj komentarz