Finał Bike Atelier MTB Maraton w Gliwicach – kto faworytem do końcowego zwycięstwa?

W najbliższą niedzielę (18 września), w Gliwicach rozegrany zostanie finał cyklu maratonów MTB, Bike Atelier MTB Maraton. Zadecyduje on o końcowej klasyfikacji generalnej, a kandydatów do zwycięstwa jest wielu.

Tradycyjnie rywalizacja prowadzona będzie na dwóch dystansach – PRO i HOBBY – o długości odpowiednio 73 i 33 kilometrów. Będzie to najdłuższy wyścig w tym roku, jednak stosunkowo płaskie ukształtowanie terenu powinno nieco ułatwić zawodnikom ściganie.

– Będzie płasko, ale ciekawie. Zawodnicy przejadą m.in. ok. 2-kilometrowy odcinek prowadzący szlakiem starego torowiska, pokonają kilka singli w lesie w rejonie Łabęd, pojadą wzdłuż poligonu Bumaru oraz odwiedzą tereny miejscowości graniczących z Gliwicami, dojeżdżając aż do Tarnowskich Gór – opowiada Dariusz Leśniewski, organizator największego w województwie śląskim cyklu maratonów, Bike Atelier MTB Maraton. 

Kto na podium końcowej klasyfikacji?

Gliwickie zmagania wyłonią triumfatorów klasyfikacji generalnej. W tej najbardziej prestiżowej kategorii – open na dystansie PRO – na prowadzeniu znajduje się zeszłoroczny triumfator, Michał Ficek. W tym sezonie wygrał on dwie edycje – w Tychach i gminach jurajskich, Żarkach/Niegowie i Janowie – oraz dwukrotnie był drugi – na inaugurację w Dąbrowie Górniczej oraz w ostatnim wyścigu, w Psarach. Wyprzedza on Mateusza Zonia, który również ma na koncie dwa zwycięstwa, a także jedną drugą i dwie trzecie pozycje. Jako, że do klasyfikacji zaliczane są 4 najlepsze (spośród 6) starty, traci on do lidera 15 punktów. Rywalizacja o ostateczną wygraną jest zatem bardzo zacięta i będzie trwała do ostatniego metra.

Tomasz Dygacz plasuje się aktualnie na trzeciej pozycji, ze stosunkowo sporą stratą do prowadzącej dwójki i niemałym zapasem nad kolejnymi – Piotrem Krawczykiem, Michałem Kucewiczem oraz Mariuszem Michałkiem.

Wśród kobiet walka o miejsce na najwyższym stopniu podium powinna się rozegrać pomiędzy trzema zawodniczkami – liderującą Natalią Kołodziej, drugą Aliną Serfain oraz Joanną Gumieniak, która zwyciężyła we wszystkich trzech wyścigach, w których startowała. Jeśli weźmie udział także w gliwickiej imprezie i zajmie w niej miejsce w czołówce to może być pewna końcowego zwycięstwa.

Również trzy starty i trzy wygrane ma swoim dorobku Grzegorz Kubaczka, faworyt do zwycięstwa w generalce mężczyzn na dystansie HOBBY. W grze o pierwszą „trójkę” jest także lider, Adrian Boruta, Zbigniew Wycisk, Michał Grzebinoga, Rafał Łopatecki, a także zwycięzcy z Dąbrowy Górniczej i Tychów – Bogdan Makuchowski i Daniel Skóra.

W podobnej sytuacji co Gumieniak i Kubaczek jest też Monika Grzebinoga, która ma spore szanse na triumf na dystansie HOBBY, w kategorii kobiet. Zagrozić spróbują jej Mirela Łapin, która w tym momencie jest liderką, a także Katarzyna Miętkiewicz, Sandra Adamczyk, Sławomira Gajdzik oraz Dagmara Helman.

Finał dla wszystkich

Podczas oficjalnego zakończeniu cyklu, wyróżnienia zostaną przyznane zarówno za klasyfikację open, jak i za poszczególne kategorie wiekowe. Nagrodzeni zostaną również młodsi uczestnicy, którzy rywalizowali na dystansie HOBBY w towarzystwie swojego opiekuna. Na zawodników czeka zatem sporo pucharów oraz nagród, przygotowanych przez firmy Shimano, Motorex, czy też Axa.

– Liczymy, że wszyscy zawodnicy liczący się w walce o podium zawitają do Gliwic i sprawią, że rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta i emocjonująca. Jako, że będzie to ostatnia edycja naszego cyklu, mamy także nadzieje, że na starcie stanie spora grupa miłośników rowerowego ścigania, która będzie chciała z przytupem zakończyć sezonpodsumowała Anna Bara, organizator Bike Atelier MTB Maraton.

Tradycyjnie w ramach imprezy odbędą się też wyścigi dla małych adeptów kolarskiej rywalizacji. Będą oni się ścigać na krótkich dystansach, od 200 metrów do ok. 4 kilometrów, dopasowanych do danej kategorii wiekowej. Wystartują zarówno dzieci na rowerkach biegowych, jak i te nieco starsze, na rowerkach tradycyjnych.

Zapisy drogą on-line prowadzone są do czwartku poprzedzającego imprezę. Zgłosić można się również osobiście, w dniu zawodów. Wszelkie informacje, zgłoszenia, program i regulamin znajdują się na stronie www.bikeateliermaraton.pl.

fot. bikeatelier.pl 

Dodaj komentarz