Wakacje na single tracku – tylko z Gwiazdą Północy

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tegoroczna mazurska etapówka Cezarego Zamany zadowoli nawet najbardziej wybrednych zawodników. Długi sierpniowy weekend, oszałamiające krajobrazy Krainy 1000 Jezior oraz wreszcie – mocno poprawione i urozmaicone cztery trasy.

Wywodzący się z Ełku kolarski mistrz Polski i triumfator Tour de Pologne Cezary Zamana już kolejny rok z rzędu zaprasza na Gwiazdę Północy, czterodniową imprezę, podczas której sportowy wysiłek łączy się z rekreacją, turystyką i mocnymi akcentami dla najmłodszych. We współpracy z samorządami Ełku, Starych Juch i Prostek Cezary Zamana przygotował idealną propozycję na letni wypoczynek dla całej rodziny.

MTB jak z obrazka

Single tracki, interwały, depnięcia, zmieniająca się jak w kalejdoskopie kadencja – tego nie braknie na żadnej z czterech tras Gwiazdy Północy. Każda z nich to kompletnie unikalny profil, przez co zawodniczki i zawodnicy mogą liczyć na potężną dawkę niespodzianek oraz siedzących im na kole emocji.

Pierwsze dwa etapy zaczynają się na świetnie zaprojektowanej miejskiej plaży w Ełku – tu trzeba zaznaczyć, że pierwszy etap Gwiazdy Północy zalicza się także do cyklu CisowiankaMazovia MTB Marathon, a ponadto jest finałem zmagań w ramach Continental MTB Warmia i Mazury. Z ełckiej plaży wystarczy kilka obrotów korby, by wpaść do tamtejszego boru i cieszyć się nieskrępowaną jazdą. 15 sierpnia upłynie pod znakiem dziesiątek single tracków rozsianych gęsto wśród wiekowych drzew. Na trasie nie braknie Tatarskich Górek z typowo zawodniczymi single trackami. Wyzwaniem na poziomie hard będzie odcinek specjalny Continental.

Dzień później peleton wystartuje w przeciwnym kierunku, wyruszając na spotkanie z tajemniczą górką w miejscowości Mącze, przy wzgórzach pamiętających historyczne potyczki Krzyżaków z Polakami. Sami zawodnicy stoczą walkę z podjazdami, zmęczeniem w udach i brakiem tchu w płucach przy pokonywaniu kolejnych podjazdów.

W sobotę gwiezdna kawalkada przenosi się do Starych Juchach, które w ubiegłorocznej odsłonie oczarowały wszystkich swoimi wyzwaniami. Tym razem trasa poprowadzi przez zryty lodowcem teren, na który niczym garby wyrosło wiele spowalniających jazdę pagórków, w tym największe przewyższenia Pojezierza Ełckiego.

Finał czterodniowych zmagań zaplanowano w Prostkach, dokąd zawodnicy zawitają w niedzielę. Przyszykowana przez Cezarego Zamanę trasa wymagać będzie taktycznego podejścia i strategicznego rozłożenia sił na cały etap. Warto będzie długo trzymać się peletonu, z każdym kolejnym kilometrem umacniać w nim swoją pozycję, by wreszcie na kilka chwil przed metą, skutecznie zaatakować.

Na pierwszym etapie suma przewyższeń na dystansie Pro to prawie 1000 metrów w pionie i ponad 20 km singiel tracków. W Starych Juchach specjalnie wytyczony 15-kilometrowy odcinek wokół jeziora Garbaś to niemal 500 metrów przewyższeń.

Braknie tchu

Na pozytywne wrażenia liczyć mogą nie tylko zawodnicy wybierający najtrudniejsze warianty trasy, ale także ci, którzy chcą przez cztery dni Gwiazdy Północy pojeździć rekreacyjnie i podziwiać mazurskie okolice. Zadowoleni będą również najbliżsi i kibice zawodników.

Na lokalizację miasteczek rowerowych wybrano urocze, wyróżniające się krajobrazowo lokalizacje. Ełcka plaża przy ul. M. M. Kolbego zapewnia niezrównany widok na panoramę całego miasta, nie mówiąc już o tym, że położona jest nad rozległym Jeziorem Ełckim.

W Starych Juchach miasteczko zostanie rozbite na plaży nad Jeziorem Jędzelewo. To miejsce, w którym łatwo się zakochać. Na trasie zawodnikom towarzyszyć będzie jeszcze równie malownicze jezioro Garbas.

Prostki przywitają gości kameralnym Stadionem Leśnym, którego niecodzienna scenografia posłuży do finałowej dekoracji.

Wielki blask małej Gwiazdki

Dopełnieniem Gwiazdy Północy są darmowe zawody dla dzieci do 6. roku życia. W czwartek w Ełku nad Jeziorem Ełckim takie wyścigi zorganizuje znana z bajek Rybka MiniMini. W sobotę w Starych Juchach i w niedzielę w Prostkach odbędą się zmagania w ramach Gwiazdki Północy. Zapisy będą przyjmowane w dniu imprezy bezpośrednio w biurze zawodów. Jedynymi wymaganiami wobec dzieci jest posiadania kasku i dobrego humoru. W zamian dzieci otrzymają fantastyczną zabawę na bezpiecznie wytyczonych trasach oraz pamiątkowy dyplom jako podziękowanie za start.

Gwiazdorska drużyna

Przygotowanie tak złożonej etapówki wymaga współpracy między kluczowymi osobami. Gdyby nie przychylność oraz otwartość lokalnych władz, niemożliwe byłoby przygotowanie tak ciekawych tras w tak malowniczych lokalizacjach. Najważniejszymi partnerami Gwiazdy Północy są burmistrz Ełku Tomasz Andrukiewicz, wójt Starych Juch Ewa Jurkowska-Kawałko oraz wójt Prostek Rafał Wilczewski. Dużo dobrego zrobiło Nadleśnictwo Ełk, ze zrozumieniem podchodząc do organizacji Gwiazdy Północy oraz udostępniając arcyciekawe leśne ścieżki do jej przeprowadzenia.

Zapisy na Gwiazdę Północy odbywają się internetowo lub bezpośrednio w biurze zawodów. Wszystkie szczegóły dotyczące profilu tras, ich długości oraz przyszykowanych atrakcji można znaleźć na stronie gwiazda.zamanagroup.pl

Gwiazda Północy jest współfinansowana z budżetu miasta Ełk oraz gminy Stary Juchy.

Dodaj komentarz