TdP 2017: Peter Sagan zwycięzcą pierwszego etapu

Peter Sagan (Bora – Hansgrohe) zwyciężył na pierwszym etapie 74. Tour de Pologne UCI World Tour. Słowacki kolarz wygrał sprinterski finisz w al. Focha w Krakowie i został liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków Paweł Franczak (Reprezentacja Polski) zajął ósme miejsce.

Na trasę pierwszego etapu 74. Tour de Pologne wyruszyło 153 kolarzy. W peletonie mnóstwo gwiazd z Rafałem Majką, Peterem Saganem (obaj Bora – Hansgrohe) i Vincenzo Nibalim (Bahrain – Merida) na czele. Po uroczystym otwarciu i starcie honorowym na krakowskim Rynku Głównym kolarze pojechali na południe. Pierwszego dnia peleton miał do pokonania 130 kilometrów lekko pofałdowanej trasy.

Od peletonu dość szybko oderwała się czteroosobowa ucieczka, w której znaleźli dwaj Polacy – Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) oraz Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). W grupce mocno pracowali również Martijn Keizer (Team LottoNL-Jumbo) oraz Charles Planet (Team Novo Nordisk), dzięki czemu przewaga uciekających zbliżyła się nawet do czterech minut.

Na trasie etapu znajdowały się dwie Górskie Premie TAURON IV kategorii – w Bachowicach i Kaszowie. Obie wygrał Keizer. Holender triumfował także na jedynej Lotnej Premii LOTTO w Krakowie. Tym samym zapewnił sobie koszulki najaktywniejszego kolarza i najlepszego górala.

Gdy kolarze zbliżyli się z powrotem do Krakowa, przewaga ucieczki wyraźnie zmalała. Samotnego ataku próbował Paterski, ale peleton zwiększył tempo i jeszcze przed wjazdem na rundy dogonił Polaka. Na ostatnich kilometrach kolarze trzy razy okrążali Błonia. Tuż przed finiszem w al. Focha doszło do kraksy, w której ucierpiało kilku kolarzy.

Na ostatniej prostej mocno zaatakował Peter Sagan, który jako pierwszy przekroczył linię mety. Tuż za nim na metę wpadł Caleb Ewan (Orica – Scott), a trzecie miejsce zajął Danny van Poppel (Team Sky). Najlepszy z Polaków był Paweł Franczak (Reprezentacja Polski), który zajął ósme miejsce.

Klasyfikacje 74. Tour de Pologne po 1. etapie:

Klasyfikacja Generalna CARREFOUR: Peter Sagan

Najlepszy Góral TAURON:  Martijn Keizer (Team LottoNL – Jumbo

Najlepszy Sprinter HYUNDAI: Peter Sagan

Najaktywniejszy zawodnik LOTTO: Martijn Keizer

Najlepszy Polak LOTOS: Paweł Franczak

Najlepsza drużyna: Gazprom – RusVelo

fot. Szymon Gruchalski

Dodaj komentarz