Szlaki rowerowe na Pomorzu

Szlaki rowerowe na Pomorzu. Czy znasz je wszystkie?

Jeżeli nie lubisz plażowania i wycieczek po nadmorskich kurortach, to szlaki rowerowe na Pomorzu będzie doskonałą alternatywą. Nie tylko spędzisz ten czas na świeżym powietrzu, ale i aktywnie zwiedzisz prawie cały region. Rejon nadbałtycki może poszczycić się świetnymi trasami rowerowymi, które trzeba przejechać chociaż raz w życiu!

Szlaki rowerowe na Pomorzu – R10 na Mierzei Wiślanej

Powstała niespełna 3 lata temu, za sprawą wspólnej inicjatywy Nadleśnictwa Elbląg oraz lokalnej społeczności i samorządowców. To pięćdziesięciokilometrowa trasa, która wiedzie drogą utwardzoną i szutrową. Start rozpoczyna się w Mikoszewie na Wisłą i biegnie w kierunku Krynicy Morskiej i jeszcze dalej, do Piasków znajdujących się tuż przy granicy polsko- rosyjskiej.

Droga w dużej mierze wiedzie przez las i łąki, dzięki czemu jest niezwykle bezpieczna i odgrodzona od ruchu samochodowego. Jeżeli chcesz przejechać tę trasę w sezonie letnim, możesz skorzystać ze statku kursującego między Krynicą Morską a Fromborkiem i objechać cały Zalew Wiślany.

Velo Baltica na Pomorzu Zachodnim

Mówiąc o szlakach rowerowych nad Bałtykiem, nie sposób nie wspomnieć o Vel Baltica. Droga ta stanowi część europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo10. Można wyruszyć z Kołobrzegu i kierując się oznaczeniami R10, kierować się na Mielno, Dąbki, Darłowo i Jarosławiec, aby finiszować w Słupsku. Wadą tej trasy jest fakt, że przebiega przez znane i lubiane miejscowości turystyczne. W okresie od lipca do sierpnia, może być wtedy nie tylko tłoczno ale i mniej bezpiecznie.

Warto jednak wybrać się w tę podróż aby aktywnie pozwiedzać nie tylko pozostałości średniowiecznej twierdzy Kołobrzeg czy odpocząć nad jeziorem Jamno. Zobacz również niezwykłą kaplicę świętej Gertrudy czy też malownicze nadbałtyckie widoki.

Zobacz również: Trasy rowerowe na Śląsku – zobacz gdzie szukać tych najlepszych!

Starym Kolejowym Szlakiem

Jest to najdłuższy szlak rowerowy w naszym kraju. Dzieje się tak za sprawą faktu, że szlak ten wytyczono z uwzględnieniem dróg rowerowych wybudowanych na zlikwidowanych liniach kolejowych. Wato wspomnieć, że na Pomorzu Zachodnim znajdziesz aż cztery doskonałe trasy rowerowe, które swoim zasięgiem oplatają zakres całego województwa. Dla ciekawostki można dodać, że szlak tek łączy polskie pojezierze z wybrzeżem Bałtyku.

Całość trasy możesz rozpocząć w Wałczu i kierować się na Złocieniec, Połczyn-Zdrój, Białogard i Koszalin, wylądować w Mielnie. Następni trasa wiedzie przez Kołobrzeg i Karlino aż do Białogardu. Można powiedzieć, że jest to nie tylko najdłuższa, ale i najstarsza trasa rowerową jaką wytyczono w Polsce.

Blue Velo na Pomorzu Zachodnim

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej trasie, która nazywana jest Odrzańską Trasą Rowerową. Została ona wytyczona wzdłuż Odry i biegnie aż do Morza Bałtyckiego. Jednak ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oraz katastrofę ekologiczną na Odrę, raczej nie poleca się podróży w tym rejonie. Przynajmniej do czasu, aż sytuacja nie zostanie opanowana a Odra nie będzie wyczyszczona i zaliczona do ochrony na zasadach Parku Narodowego.

O czym pamiętać na wycieczce?

Szlaki rowerowe na Pomorzu to świetnie przemyślana sieć tras, które można przejechać podczas swojego urlopu. Nim jednak wybierzesz się swoim jednośladem, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza z nich to ubezpieczenie, które w przypadku dłuższych wyjazdów jest wręcz niezbędne.

Licho nie śpi i w razie czego, warto móc szybko sięgnąć po pomoc. Jeżeli planujesz wycieczkę w sezonie wakacyjnym, koniecznie zarezerwuj sobie wcześniej noclegi. Pamiętaj również o apteczce i częściach zapasowych do roweru. Chociaż trasy te są w większości przypadków świetnie utrzymane, warto mieć coś na wypadek dziury w oponie.