Z początkiem 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Resort infrastruktury i budownictwa zamierza m.in. ułatwić proces wnioskowania o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej. W efekcie wniosek można będzie wysłać np. przez internet lub tradycyjną pocztą. Zmiana ma być udogodnieniem dla osób korzystających z montowanych na haku samochodowym bagażników rowerowych.
Projekt nowego rozporządzenia ws. rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych przedstawiono pod koniec kwietnia br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało w nim kilka różnych ułatwień, które mają wejść w życie z początkiem 2018 r.
Jedno z uproszczeń dotyczyć będzie wnioskowania o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Obecnie przy składaniu wniosku o trzecią tablicą właściciel samochodu musi przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu. Po wprowadzeniu nowych regulacji wystarczające ma być w tej sytuacji dołączenie kopii dowodu rejestracyjnego.
Jak ocenia Bartłomiej Markiewicz, ekspert polskiej firmy Taurus, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji m.in. boxów dachowych oraz innego sprzętu ułatwiającego samochodowy transport, planowana zmiana powinna ułatwić życie użytkownikom rowerowych bagażników na hak holowniczy.
„Praktycznym skutkiem będzie zmniejszenie liczby potrzebnych wizyt w organie rejestrującym, ponieważ wniosek będzie można wysłać np. tradycyjną pocztą albo przez internet. Autorzy projektu słusznie argumentują, że odpowiednie urzędy mają przecież dostęp do właściwych baz danych i Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dlatego właśnie przy składaniu wniosku do weryfikacji wystarczy kopia dokumentu” – tłumaczy Bartłomiej Markiewicz.
Projektowany § 10 ust. 5 nowego rozporządzenia zakłada, że przedstawienie oryginalnego dowodu rejestracyjnego będzie konieczne tylko przy samym odbiorze dodatkowej (trzeciej) tablicy rejestracyjnej.
Trzecia tablica rejestracyjna – aktualne przepisy
Sprawa trzeciej tablicy rejestracyjnej dla bagażnika rowerowego, który montuje się na samochodowym haku holowniczym, została jednoznacznie uregulowana w polskim systemie prawnym dopiero z początkiem 2016 r. Wcześniej użytkownicy takich bagażników musieli decydować się na stosowanie różnych rozwiązań alternatywnych, w tym np. tablic informacyjnych.
Jak wskazuje Bartłomiej Markiewicz, aktualne przepisy pozwalają na wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, którą umieszcza się na bagażniku zakrywającym tylną tablicę rejestracyjną.
„O taką tablicę może wnioskować właściciel pojazdu, a za jej wydanie odpowiada – właściwy dla miejsca rejestracji samochodu – organ rejestrujący. Na samej tablicy musi być oczywiście numer rejestracyjny auta, na którym montujemy bagażnik. Co istotne, o dodatkową tablicę możemy wnioskować już przy rejestracji samochodu, ale można to zrobić również później” – wyjaśnia ekspert firmy Taurus.
Zgodnie z obecnym prawem, dodatkowa tablica powinna być zamontowana w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym i odpowiadać obowiązującemu wzorowi. Do zalegalizowanej tablicy wydawany jest jeden komplet nalepek legalizacyjnych, a związane z całą procedurą opłaty wynoszą 52,5 zł.