Rowerowa uczta zawodników z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team

Zawodnicy z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team spędzili bardzo aktywny weekend. Zespół wystartował w  Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race, a także w maratonie UCI Bike Maraton w Jeleniej Górze, gdzie stawiła się Michalina Ziółkowska i Michał Ficek.

W sobotę Marek Konwa, Katarzyna Solus-Miśkowicz, Marceli Bogusławski i Jakub Zamroźniak wystartowali w Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race. Konwa uplasował się na 6. miejscu w wyścigu elity mężczyzn, Solus-Miśkowicz zajęła 9. pozycję w elicie  kobiet, Jakub Zamroźniak zdobył 2. miejsce podium w kategorii U23 a Marceli Bogusławski znalazł się na 8. miejscu w tej samej kategorii.

W niedzielę odbyła się piąta edycja Bike Maraton – Jelenia Góra, podczas której Michalina Ziółkowska zajęła 2. Miejsce, ustępując jedynie mistrzyni świata w maratonie MTB Jolandzie Neff, a Michał Ficek po 30 minutach wyścigu zerwał przerzutkę i nie mógł ukończyć zawodów.

Komentarz Marka Konwy – 6. miejsce w wyścigu elity mężczyzn Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race

Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska za nami, 6. pozycja w wyścigu HC dla mnie w tym roku. Dziękuję za mega doping na trasie, aż chciało się jechać! Jedyna taka impreza w Polsce.., dzięki bardzo Maja Włoszczowska. Bardzo ciężki wyścig, troszkę w końcówce zabrakło mi sił tym razem. W końcu czeka mnie chwila odpoczynku.

Komentarz Katarzyny Solus-Miśkowicz – 9. miejsce w wyścigu elity kobiet w Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race

Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race to najlepszy wyścig w Polsce i to nie tylko ze względu najwyższą, po Pucharze Świata,  rangę zawodów w kalendarzu UCI. Maja zaprasza do siebie utytułowanych zawodników z całego świata, a wielu z naszych zagranicznych sąsiadów już przed sezonem wpisuje sobie ten wyścig do kalendarza startów. Trasa zawodów co roku przechodzi małe zmiany, aby nie było zbyt łatwo, ale o nudzie ciężko tu mówić. Korzenie i ogromne naturalne kamienie, strome podjazdy i trasa w 99% naturalna, a do tego bardzo interwałowa. Ścigałam się tutaj wiele razy, w tym roku pierwszy raz na rowerze z pełnym zawieszeniem. Przy tym wyścigu każdy przyznaje, że runda jest trudna i niebezpieczna. Prawdziwe cross country.

Sam wyścig dla mnie nie ułożył się najlepiej, gdyż już na końcu rozjazdówki stałam w boksie technicznym a na kolejnej rundzie jeszcze  dwa razy się to powtórzyło zanim mogłam podjąć walkę na trasie. Dziękuję mojemu trenerowi, który pomógł mi w szybkim ogarnięciu sytuacji. Ostatecznie kończę na 9. pozycji. Nasz team wystartował nie najgorzej. Teraz każdy z nas, indywidualnie w różnych wyścigach lub w domu będzie trenował przez około trzy tygodnie i następnie wyruszamy na kolejne Puchary Świata.

Komentarz Jakuba Zamroźniaka – 2. miejsce w U23 w Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race

Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB to jedyny wyścig w Polsce który w tym roku uzyskał rangę wyścigu międzynarodowego HC.  Właśnie w zeszły weekend miałem możliwość startu na tak prestiżowej imprezie. Start elity i młodzieżowców został rozdzielony minutową przerwą, a do pokonania mieliśmy rundę rozjazdową i pięć pełnych okrążeń. Od startu mocne tempo dyktował czeski zawodnik Matiej Prudek, z którym odjechałem na początku wyścigu. Zawody ukończyłem na drugiej pozycji, przegrywając na finiszu. Tym razem to ja musiałem uznać wyższość rywala i zadowolić się drugim miejscem na podium. Następny start to Puchar Polski w Białej, gdzie przyjdzie mi bronić pozycji lidera w tym cyklu zawodów.

Komentarz Marcelego Bogusławskiego – 8. miejsce w U23 w Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race

W minioną sobotę wystartowałem w wyścigu rangi UCI HC w Jeleniej Górze. Była to również czwarta edycja Pucharu Polski XCO. Tym razem start mieliśmy oddzielnie. Kategoria U23 startowała minutę za zawodnikami z elity. Trochę to utrudniało zadanie, ponieważ już na pierwszych okrążeniach dochodząc zawodników z wyższej kategorii, momentami ciężko było ich wyminąć – w szczególności na wąskich oraz krętych fragmentach trasy. Co do wyścigu mieliśmy do pokonania 5 rund oraz liczącą 1,3 km rozjazdówkę. Po dobrym starcie jechałem w okolicach 1-3 miejsca, lecz w połowie wyścigu musiałem jechać swoim tempem i spadłem kilka pozycji w dół co dało 8. miejsce w kategorii U23. Runda była bardzo wymagająca pod względem technicznym, jak i fizycznym. Krótkie i bardzo strome podjazdy dawały w kość a na technicznych fragmentach trasy trzeba było skupić szczególną uwagę, bo jeden mały błąd mógł kosztować upadek. Już w ten weekend wystartuję w kolejnej edycji Pucharu Polski XCO w miejscowości Biała.

Komentarz Michaliny Ziółkowskiej  – 2. miejsce w UCI Bike Maraton w Jeleniej Górze

Kolejna edycja Bike Maratonu znalazła się w cyklu UCI Marathons Series, co zwiększyło prestiż tego wyścigu. Na starcie pojawiła się aktualna Mistrzyni Świata Jolanda Neff. Rywalizacja rozpoczęła się po dojeździe do pierwszego podjazdu, na którym Neff uzyskała lekką przewagę, ale przez kolejne kilometry cały czas była w zasięgu mojego wzroku. Po wjeździe na rundę Giga przez pewien czas byłam jeszcze tuż za jej plecami. Na zjeździe zaczęła mi odjeżdżać, a na kolejnych podjazdach, gdzie mi tempo trochę spadło, powiększała swoja przewagę. W rezultacie, na podjeździe „Łopata” miałam już około 7 minut straty i pozostało mi już dojechać do mety na swoim miejscu. Ostatnich kilkanaście płaskich kilometrów, dzięki gwałtownej wichurze i ulewie, nie było tak nudnych, jak zapowiadały się przed startem. Sama trasa, szczególnie ta górska cześć, okazała się interesująca i wymagająca, za co duży plus dla organizatorów.

Komentarz Michała Ficka 

To był zdecydowanie najszybszy maraton w tym roku! Średnia prędkość ponad 30 km/h przez pierwsze pół godziny jazdy, jednak po tym czasie okazało się, że moja tylna przerzutka ma inny plan na ten wyścig… Zabawa nie zdążyła się nawet zacząć, a już się skończyła. Bywa i tak… Na szczęście sezon nie kończy się na maratonie w Jeleniej Górze, a nowa przerzutka już czeka na montaż.

Dodaj komentarz