Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2! Polska i Ukraina walczą z chorobami cywilizacyjnymi

„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – to hasło charytatywnego rajdu rowerowego Fundacji Medicover, którego celem jest podnoszenie świadomości zdrowego stylu życia i znaczenia aktywności fizycznej w walce z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Rowerzyści już po raz czwarty przemierzą Polskę z południa na północ i pokonają trasę ponad 1000 km. Po raz pierwszy do inicjatywy dołączą rowerzyści z Ukrainy, Niemiec i Rumunii i pokażą swoje wsparcie w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Start Rajdu już 5 czerwca w Zakopanem/Lwowie, meta – 12 czerwca w Gdyni. Na trasie Rajdu powstaną Niebieskie Miasteczka, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia.

„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” to czwarta edycja rajdu rowerowego organizowanego przez Fundację Medicover. Przez pierwsze dwie edycje jego trasa wiodła z Zakopanego na Hel. W zeszłym roku rowerzyści zakończyli swoją przygodę aż w Sztokholmie. W tym roku meta rajdu to Gdynia. W tegorocznej edycji, ekipa rowerzystów jest po raz pierwszy międzynarodowa – w inicjatywie biorą udział rowerzyści z Polski, Ukrainy, Niemiec oraz Rumunii. Drużyny wystartują 5 czerwca – jedna z Zakopanego, druga ze Lwowa. Swoje siły połączą w Łodzi i będą wspólnie kontynuować podróż do Gdyni, w której 12 czerwca będzie miał miejsce Wielki Finał akcji. W sumie, 20 wolontariuszy pokona trasę ponad 1000 km w tydzień. Na trasie rajdu powstaną Niebieskie Miasteczka, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł sprawdzić stan swojego zdrowia i zasięgnąć porady specjalisty. W tegorocznej edycji akcji będzie ich aż 6 – we Lwowie (4 czerwca), w Wadowicach (5 czerwca), Lublinie (6 czerwca), Kielcach (7 czerwca), Łodzi (8 czerwca) i Gdyni (Wielki Finał 12 czerwca).

– Z roku na rok w naszej inicjatywie bierze też udział coraz większa liczba osób – zarówno rowerzystów, jak i wolontariuszy w naszych Niebieskich Miasteczkach – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. – W zeszłym roku przebadaliśmy ponad 1000 osób. W tym chcemy przynajmniej podwoić tę liczbę! Budowanie świadomości znaczenia zdrowego stylu życia i wczesna profilaktyka to podstawa w budowaniu zdrowego społeczeństwa i wolnej od chorób cywilizacyjnych przyszłości.

Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Coraz większa liczba młodych ludzi jest w stanie przedcukrzycowym. 90 proc. przypadków cukrzycy to właśnie cukrzyca typu 2, której można uniknąć m.in. poprzez aktywność fizyczną. Wyniki badań prowadzonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! są bardzo niepokojące – ponad 20 proc. przebadanych nastolatków ma nadwagę lub otyłość, a prawie 70 proc. – dostateczną, słabą i bardzo słabą wydolność fizyczną. Oznacza to, że mają problemy z wyjściem na 4. piętro. Ci młodzi ludzie, bez natychmiastowej interwencji, są na prostej drodze do chorób cywilizacyjnych – chorób serca, nadciśnienia, miażdżycy, czy coraz częstszej wśród młodych ludzi cukrzycy typu 2.

Razem-przeciwko-cukrzycy-typu-2_mapa

Szczegółowy harmonogram Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”

  • 4 czerwca – Niebieskie Miasteczko we Lwowie
  • 5 czerwca – start (Zakopane i Lwów)
  • 5 czerwca – Niebieskie Miasteczko w Wadowicach
  • 6 czerwca – Niebieskie Miasteczko w Lublinie
  • 7 czerwca – Niebieskie Miasteczko w Kielcach
  • 8 czerwca – Niebieskie Miasteczko w Łodzi, połączenie drużyny polskiej i ukraińskiej
  • 12 czerwca – meta, Wielki Finał, Niebieskie Miasteczko w Gdyni

Partnerzy akcji: Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Miejski Wadowice, Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Synevo, Centrum Medyczne Damiana, Rehasport, MediVision, Prime, AirBike, Hayne, Schwinn, Razem przeciwko cukrzycy 2, Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy, Roche, Gajet.

Dodaj komentarz