Mistrzowski rower dla każdego

Rodzima marka Kross nie zwalnia i na sezon 2017 przygotowała zupełnie odmienioną linię Level B. Wysokiej klasy 29-ery do ścigania oraz jazdy w trudnym terenie mają już swoich fanów wśród rowerzystów. Teraz na całkiem nowych i lżejszych ramach modele z pewnością zachwycą spragnionych nowości riderów. Gwiazdą kolekcji jest rower Level B+, na którym ścigają się zawodnicy Kross Racing Team. Model miał swój sprawdzian generalny podczas wyścigu w Rio.

Prace nad Level B+ rozpoczęły się 2 lata temu, a od samego początku w tworzenie jego nowej konstrukcji włączeni byli zawodnicy Kross Racing Team. Po dołączeniu do zespołu KRT najlepszej polskiej kolarki górskiej, prace nabrały przyspieszenia. Projektanci Kross mieli dwa cele: stworzenie ultralekkiego roweru oraz zmianę jego geometrii w taki sposób by lepiej odpowiadał na potrzeby zawodników na coraz trudniejszych trasach XC.

Zdjęcie produkcyjne Kross 2.jpg

Początkowo zawodnicy testowali wszystkie zmiany (kąty, odległości między węzłami ramy) na aluminiowych prototypach. Zgodnie z ich sugestiami złagodzono kąt główki, aby rower lepiej prowadził się na zjazdach, następnie skrócono ją, dzięki czemu kolarz może przyjąć niższą pozycję. Wyostrzony kąt podsiodłowy ma pomóc zawodnikom na uzyskiwanie wyższej kadencji.

Gdy udało się ustalić ostateczny kształt ramy, rozpoczęto prace konstrukcyjne. Rama modelu Level B+ w rozmiarze M waży zaledwie 970 g! Powstała w wyniku ręcznego ułożenia ponad 100 formatek wyciętych z dwóch rodzajów włókna węglowego Torrey. W bardziej newralgicznych miejscach jej konstrukcja została dodatkowo wzmocniona pasmami T 800, wyjątkowo odpornymi na rozciąganie. Ponadto dzięki pracom konstruktorów udało się zwiększyć sztywność o 15% w główce steru, o 3% przy suporcie oraz 6% w tylnym trójkącie.

B+_rama.jpg

Rowery seryjne Level B+, B12 i B11 z kolekcji 2017 dostępne u dealerów Kross będą zbudowane dokładnie na takiej samej ramie. Dzięki temu każdy rowerzysta będzie mógł zaopatrzyć się w rower, wzorowany na tym przygotowanym dla i z udziałem naszej Mistrzyni MTB. Kolejne modele: Level B10 oraz B9 posiadają ramy zbudowane z włókien carbonowych o trzech stopniach odporności na rozciąganie i wadze 1190g. Takie samo rozwiązanie zastosowano również w modelach na 27,5’’ kołach – R10 i R9 z kolekcji 2017. Modele ze średniej półki cenowej (B7,B8,R7,R8) zbudowane są na lekkich aluminiowych ramach i napędzie 1×11 – SRAM lub Shimano w zależności od modelu.

Zmiany konstrukcyjne wprowadzone w nowych Level’ach dobitnie pokazują, że marka Kross nie osiada na laurach. Świetnie sprzedające się modele są stale udoskonalane, a firma czerpie nie tylko z wiedzy i doświadczenia konstruktorów, ale również profesjonalnych zawodników MTB.

Dodaj komentarz