Karta rowerowa – czy każdy musi ją mieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu, każdy uczniak zdawał test na kartę rowerową w szkole. Dzisiaj nie jest to już tak popularne, jednak wciąż takie egzaminy są przeprowadzane. Kto może ubiegać się o kartę rowerową i do czego jest tak naprawdę potrzebna?

Wszystko zgodnie z przepisami

Dobra wiadomość dla wszystkich pełnoletnich jest taka, że oni mogą korzystać z rowerowych wycieczek bez żadnych dodatkowych uprawnień. Kodeks drogowy mówi, że jeżeli jesteś osobą dorosłą, możesz jeździć na rowerze bez karty rowerowej. Nastolatkowie między 10 a 18 rokiem życia, aby swobodnie korzystać z roweru, potrzebują jednak karty rowerowej. Dzieci do 10 lat, aby poruszać się po ścieżkach rowerowych, potrzebują opiekuna. 

Gdzie zdać egzamin?

Aby otrzymać kartę rowerową, wymagana jest znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego. Będą to najbardziej popularne znaki drogowe oraz zasady poruszania się po drodze. Nie bez znaczenia są tu również umiejętności praktyczne. Dziecko musi swobodnie poruszać się na rowerze oraz mieć opanowane procedury hamowania, skręcania, zawracania i zatrzymywania się. Podstawowa znajomość budowy roweru to dodatkowy atut. 

Egzaminy te najczęściej przeprowadza się w szkole, do której uczęszcza dziecko. Dlatego tak ważne jest, aby oswoić z rowerem już od najmłodszych lat. W trakcie przygotowań do egzaminu warto pojechać z dzieckiem do miasteczka rowerowego, które łączy edukację z dobrą zabawą. Poszukaj go w Twojej okolicy, z pewnością będzie to świetny start praktyczny. 

Kary za brak karty rowerowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowanie bez uprawnień rowerem i wózkiem rowerowym to mandat w wysokości 100,00 zł. Jeżeli niewłaściwie przewozi się dziecko do lat siedmiu, mandat wynosi 50,00 zł.