Jak podróżować z rowerem? Bez odpowiedniej walizki będzie ciężko!

Patrząc na szarą rzeczywistość za oknem, niejednemu z nas przechodzi przez myśl, żeby rzucić to wszystko i… jechać na wyprawę rowerową. Najlepiej na drugim końcu świata. Żeby jednak to zrobić, musisz odpowiednio spakować swój rower. Oto przegląd najbardziej popularnych sposobów na podróżowanie z rowerem.

Propozycje niskobudżetowe

Jednym z najpopularniejszych i w sumie najtańszych sposobów jest złożenie i zapakowanie roweru do odpowiednio dużego kartonu. Zwróć jednak uwagę na to, aby był odpowiednio gruby oraz wytrzymały. Plusem jest niska cena. I na tym właściwie pozytywne aspekty się kończą. Niestety, takie pudło jest nieporęczne, nie masz tam specjalnych uchwytów. Do tego o ile przewieziesz go tak w jedną stronę, o tyle droga powrotna może być kłopotliwa, jeżeli karton nie wytrzyma w całości podróży w samolocie.

Inną, w miarę tanią alternatywą może być miękka torba transportowa. Z pewnością będzie bardziej wytrzymała niż zwykły karton rowerów, ale też i nieco droższa. Takie torby znajdziesz już w sklepach internetowych w granicach 299 złotych. Kolejny plus, to fakt, że po złożeniu zajmuje mało miejsca, także bez problemu zapakujesz ją do plecaka. Niestety, taka torba nie chroni jakoś specjalnie roweru przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sam transport również nie należy do najwygodniejszych — szeroki pas szybko będzie wbijał się w ramię czy dłoń.

Trochę droższe alternatywy

Jeżeli możesz sobie pozwolić na trochę większy wydatek, koniecznie zastanów się nad zakupem miękkiej walizki rowerowej. Jeżeli masz rower wart tysiące złotych, warto zadbać o jego właściwy transport. Miękka walizka z pewnością będzie bardziej wytrzymała niż miękka torba transportowa. Do tego posłuży ci na długi czas. Zwykle posiada 4 kółka, więc nie ma problemu z noszeniem ciężkiego sprzętu. A umówmy się, rower takim właśnie jest. Jedyny minus to waga — niestety, sama walizka waży już 8 kilo. I dorzuć tu jeszcze wagę roweru…

Najbezpieczniejszą alternatywą do przewożenia rowerów wydaje się być sztywna walizka rowerowa. Bez problemu poprowadzisz ją na lotnisku i po nierównym chodniku. Ma w sobie tyle miejsca i tak sprytne rozwiązania, że spakujesz tam nie tylko rower, ale i akcesoria, a nawet ubrania. Twarda walizka to gwarancja, że twojemu rowerowi nic się nie stanie podczas transportu. Minusy? Jest dość kosztowna, bo jego cena waha się od 1 300 do nawet 3 000 złotych. Nie należy do najlżejszych, bo waga zaczyna się od 8 kilo.

A może planujesz zagraniczną podróż np. do Kopenhagi, Oslo czy Amsterdamu i chcesz zwiedzać miasto na rowerze? Dobierz torbę podróżną, która jednocześnie może posłużyć za wygodną sakwę rowerową. Dobrym wyborem może być plecak rowerowy z mocowaniem na bagażnik.