Górzysty finał Bike Atelier MTB Maratonu w Ustroniu

To będzie bardzo efektowne, ale też wymagające zakończenie cyklu Bike Atelier MTB Maraton 2017. W finałowym wyścigu, 30 września w Ustroniu, zawodnicy zmierzą się z prawdziwie górską trasą. 

Po 7 wyścigach, ponad 5 miesiącach rywalizacji i setkach przejechanych kilometrów, cykl Bike Atelier MTB Maraton w sezonie 2017 zmierza ku końcowi. Przed uczestnikami finałowa edycja, zdecydowanie najtrudniejsza w tym roku.

– Dystans PRO liczy co prawda „tylko” 50 kilometrów, ale prowadzić będą one po bardzo trudnym, górskim terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Do pokonania będą 4 długie i strome podjazdy, w tym wjazd na Równicę, a łączna suma przewyższeń wyniesie ponad 1500 metrów. Zjazdy będą w wielu przypadkach techniczne i trzeba będzie się na nich wykazać wysokimi umiejętnościami – opowiada Dariusz Leśniewski, organizator Bike Atelier MTB Maratonu. – Na pewno jest to trasa dla zaawansowanych kolarzy, którzy regularnie trenują i startują w zawodach. Dystans HOBBY również nie należy do najłatwiejszych, gdyż łączne przewyższenie sięga prawie 800 metrów. Mniej więcej w połowie 33-kilometrowego dystansu zawodnicy wjadą na szczyt Równicy, skąd rozpocznie się 5-kilometrowy zjazd do finałowego, ok. 12-kilometrowego, płaskiego odcinka do mety.

Z uwagi na mocno górzysty profil organizatorzy postanowili rozdzielić dystanse dla kategorii HOBBY i FAMILY. Osoby startujące w tej drugiej, przeznaczonej dla młodszych rowerzystów, którzy jadą w towarzystwie swojego opiekuna, rywalizować będą na 19-kilometrowej pętli. Tradycyjnie rozegrane zostaną również wyścigi dla dzieci, na dystansach dopasowanych do ich wieku. Odbędą się one w pobliżu miasteczka zawodów, przy starcie/mecie w Parku Kuracyjnym.

Zapisy on-line do wyścigów na dystansie PRO, HOBBY i FAMILY prowadzone są do czwartku poprzedzającego imprezę, czyli do 28 września, poprzez stronę www.bikeateliermaraton.pl. Tam też można znaleźć regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące programu, trasy, parkingu i dojazdu. Rejestracja do wyścigów dziecięcych prowadzona jest jedynie w dniu zawodów.

Faworyci końcowej generalki

Wyścig w Ustroniu będzie ostatnią szansą na podreperowanie swojego dorobku w klasyfikacji generalnej. Po nim poznamy triumfatorów całego cyklu. W klasyfikacji open mężczyzn na dystansie PRO praktycznie zagwarantowane zwycięstwo ma mistrz Polski w maratonie MTB, Dariusz Batek. Wygrał on 5 serii, a że do generalki zaliczanych jest pięć najlepszych startów, może się on pochwalić maksymalną możliwą do zdobycia liczbą punktów. Wyprzedza on swojego kolegę z zespołu CST MTB TEAM, Michała Kucewicza, a trzeci jest Tomasz Dygacz. Kolejni kolarze w zestawieniu tracą jednak niewiele i może w czołówce dojść jeszcze do kilku przetasowań.

Wśród kobiet zdecydowanie prowadzi Zuzanna Krzystała, która w tym sezonie triumfowała czterokrotnie. Agnieszka Uroda-Hampelska plasuje się na drugim miejscu, ze stosunkowo sporym zapasem nad trzecią Anią Wajzer. W grze o podium jest także Patrycja Woźnica i Magdalena Mędrecka.

Na dystansie HOBBY o zwycięstwo w open walczy dwójka Adrian Boruta i Grzegorz Kubaczka. Przed ostatnim wyścigiem dzielą ich zaledwie 2 punkty. Andrzej Binkowski i Robert Skrobol również nie stoją na przegranej pozycji, gdyż im do lidera brakuje odpowiednio tylko 9 i 10 punktów.

Monika Grzebinoga pewnie zmierza ku wygranej w klasyfikacji pań. Wygrała już trzy razy w tym roku i Małgorzata Kustra-Kapol będzie miała przed sobą nie lada wyzwanie, by ją zdetronizować.  Mirela Łapin zajmuje aktualnie trzecią lokatę, ale za nią jest kilka zawodniczek, które łatwo skóry nie sprzedadzą.

Dla triumfatorów klasyfikacji open organizatorzy przygotowali puchary, a nagrody rzeczowe zaplanowane są dla czołówki poszczególnych kategorii wiekowych. Aktualny ranking można znaleźć na stronie www.bikeateliermaraton.pl. Podobnie jak w poprzednich edycjach, wszyscy uczestnicy, niezależnie od wyniku osiągniętego na mecie, będą mogli wziąć też udział w konkursie, w którym do wygrania jest samochód Škoda z pełnym bakiem na weekend. Nagroda ta jest ufundowana przez Lellek Group.

Dodaj komentarz