Finałowa zapowiedź Gwiazdy Południa

Na surowych trasach w pobliżu Babiej Góry jeszcze cicho. Ale już wkrótce na tym wymagającym terenie zaroi się od śmiałków, przez cztery lipcowe dni (12-15 lipca) walczących z przewyższeniami, liczącymi ponad 1000 m szczytami oraz nieprzewidywalną pogodą.

To będzie już trzecia edycja tej górskiej etapówki, stworzonej przez Cezarego Zamanę we współpracy z samorządami Stryszawy, Makowa Podhalańskiego oraz Zawoi. Dzięki zaangażowaniu aż trzech gmin, zawodnicy każdego dnia wyruszą na zupełnie inną trasę. Wszystko zacznie się w Stryszawie od prologu, czyli indywidualnej jazdy na czas. Pozwoli to na zaaklimatyzowanie się przybyszy z całej Polski w specyficznym górskim klimacie. Niedługa, lecz intensywna trasa umożliwi także rozpoznanie swoich możliwości. Najwięcej kłopotów mogą sprawić bardzo strome serpentyny prowadzące do najwyżej położonego w Polsce hotelu, obok którego zlokalizowana będzie meta.

Drugi dzień to ponownie Stryszawa, ale już w odsłonie klasycznego MTB. Kumulacją wyzwań będzie wspinaczka na Jałowiec (1111 m n.p.m.). Oprócz tego zawodnikom we znaki da się szereg innych wzniesień. Już pierwsza, bardzo sztywna wspinaczka będzie kosztować utratę wielu sił.

W sobotę kolarze przenoszą się do pobliskiego Makowa Podhalańskiego, by w niezwykle malowniczej scenerii – z Babią Górą i Tatrami w tle – walczyć o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej. Premiowani będą ci mogący pochwalić się wszechstronnymi umiejętnościami. Ważnymi punktami tego etapu będzie pierwszy, długi i wymagający podjazd, żwirowe podłoże i szaleńcze single tracki zlokalizowane w drugiej części etapu.

Finał Gwiazdy Południa to etap w słynącej z kapryśnej pogody Zawoi. W tamtejszych lasach kryje się jeden z najbardziej wymagających zjazdów w całym kraju. To zjazd z Wełczy, który faktycznie może wywołać dreszcz na plecach i skurcz w łydkach. Być może to na tym fragmencie rozstrzygną się losy całego maratonu.

Każda z tras będzie dostępna w dwóch wariantach, łatwiejszym i krótszym ½ Pro oraz surowym, wymagającym Pro, gdzie na taryfę ulgową już liczyć nie można.

Oprócz zmagań dorosłych, smak rywalizacji będą mogły poczuć dzieci. W piątek, sobotę i niedzielę odbędą się darmowe zawody Gwiazdki Południa. Każdy młody uczestnik może liczyć na pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy z miejsc 1-3 na atrakcyjne nagrody. Dodatkowo, ci z młodych rowerzystów, którzy wystartują w Stryszawie, Makowie Podhalańskim i Zawoi, otrzymają gadżet z limitowanej kolekcji, wykonany specjalnie na okoliczność Gwiazdy Południa przez zawojską rękodzielniczkę.

To wszystko sprawia, że lipcowa Gwiazda Południa będzie mocno błyszczącym górskim maratonem, kuszącym swoim blaskiem najambitniejszych śmiałków z Polski.

Wszystkie szczegóły dotyczące Gwiazdy Południa znajdują się na stronie www.gory.zamanagroup.pl oraz na Facebooku (facebook.com/gwiazdapoludnia).

Dodaj komentarz