Finał LOTTO Poland Bike Marathon w warszawskim Wawrze

LOTTO Poland Bike Marathon 2015 już na mecie. W warszawskim Wawrze został rozegrany szesnasty i zarazem ostatni etap siódmego sezonu cyklu wyścigów amatorów jazdy na rowerach górskich, którego organizatorem jest były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. Frekwencja fenomenalna!

Mimo mroźnej aury 1000 osób stanęło na starcie zawodów pod hasłem „Rowerem po Zdrowie” na terenie Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Dzień wcześniej na trasie finału LOTTO Poland Bike Marathon w warszawskim Wawrze blisko 200 osób rywalizowało w XI Mistrzostwach Polski MTB Medycyny i Farmacji, a już w dniu finału odbyły się również V Otwarte Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza MTB Samorządowców pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

1

– Ta frekwencja, blisko 1200 osób na finałowej trasie, jest doskonałym potwierdzeniem, że „jedziemy” w dobrym kierunku – powiedział Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon. – Cieszę się, że praca całej ekipy Poland Bike przynosi efekty i jest doceniana przez kolarskich maratończyków. Najważniejsza jest dobra zabawa, rodzinna atmosfera, sportowa rywalizacja i profesjonalna organizacja. Staramy się łączyć te elementy w całość, tak aby każdy z uczestników naszych maratonów był po prostu zadowolony.

Stołeczna dzielnica Wawer piąty raz z rzędu znalazła się na mapie Poland Bike Marathon, a czwarty raz była areną finałową cyklu. Trasa prowadziła przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, wykorzystując pierwszy, profesjonalny szlak MTB (stworzony przez dzielnicę Wawer i ekipę Poland Bike), znajdujący się w Warszawie i jej okolicach. Trasa malownicza, pełna uroku, ale i niezwykle wymagająca, obfitująca w sporo technicznych zjazdów i podjazdów.

3

Na najdłuższym dystansie MAX (51 km) zwyciężył Grzegorz Maleszka (Renault Team), przed Arturem Mioduszewskim (Trezado Biketires.pl) i Arkadiuszem Jusińskim (Renault Team). Wśród kobiet pierwsze na metę wjechały wspólnie Anna Urban (Kettler Bike Team) i Katarzyna Pakulska (TRW Cloudware Team), a trzecia była Dorota Rajska (TrackCycling.pl).

Trasę MINI (27 km) najszybciej pokonał Grzegorz Kozłowski (Absolute Bike Team), wyprzedzając Grzegorza Marcinkiewicza (Świat Rowerów Racing Team) i Błażeja Hańderka (Maro Sport MTB Team). W gronie kobiet triumfowała Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team), przed Barbarą Kleczaj (Olsh Paramedyk) i Bożeną Bednarczyk (Zakręcona Ostrów Mazowiecka).

Na trasie FAN (8 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach dzielnicy Wawer w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Sebastian Żurek (Auto Mik Team), przed Mikołajem Nowackim (UKK Huragan Wołomin) i Michałem Lachowiczem (Warszawski Klub Kolarski). Rywalizację dziewcząt wygrała Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin), która wyprzedziła Mariannę Żylik (Warszawski Klub Kolarski) i Katarzynę Praszczałek (Algorytm Dynamik). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na terenie Miasteczka Poland Bike jeździły przedszkolaki w wieku 2-4 i 5-6 lat.

V Otwarte Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza MTB Samorządowców wygrali Gerard Pachuc (Eskom BSA ProTour) i Dorota Czajkowska (Mysiadło). Natomiast w XI Mistrzostwach Polski MTB Medycyny i Farmacji zwyciężyli Radosław Jurek (Oriflame Cycling Team), Małgorzata Lutecka (Adamed) i drużynowo Bliska Team.

9

Zgodnie z tradycją koniec wieńczył dzieło. W warszawskim Wawrze nastąpiła finałowa dekoracja uczestników LOTTO Poland Bike Marathon 2015, której sponsorem głównym był BDC Bike. Najlepsi z każdej kategorii wiekowej na dystansach MAX, MINI, FAN i Mini Cross zostali zaproszeni na podium i scenę, gdzie czekały atrakcyjne nagrody. W najbardziej prestiżowej klasyfikacji Open triumfowali: na dystansie MAX – Grzegorz Maleszka (Renault Team) i Katarzyna Pakulska (TRW Cloudware Team), na MINI – Paweł Pięta (Rafako MTB Team) i Barbara Kleczaj (Olsh Paramedyk), a na dystansie FAN – Sebastian Żurek (Auto Mik Team) i Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin).

W klasyfikacji drużynowej LOTTO Poland Bike Marathon 2015 zwyciężyła ekipa Renault Team, wyprzedzając TRW Cloudware Team i Trybik Northwave Team. Punktację rodzinną wygrała rodzina Lachów, przed Gregorowiczami i Żeszczyńskimi.

Finał LOTTO Poland Bike Marathon za nami, ale to jeszcze nie koniec sezonu kolarskiego z Poland Bike. W sobotę 17 października na Kopie Cwila na warszawskim Ursynowie odbędzie się Poland Bike XC (ściganie na krótkiej, liczącej 3 km rundzie, pokonywanej wielokrotnie). Ta impreza zdecyduje o klasyfikacji generalnej Omnium Poland Bike 2015, której liderami są Daniel Pepla (Renault Team) i Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team).