Czy można samemu nauczyć się pływać tak samo jak jeździć na rowerze?

Tym razem, podczas swoich następnych wakacji spędzanych nad Bałtykiem, zamierzasz w końcu w pełni zanurzyć się w morzu i to z pełną świadomością, że jesteś w stanie nie tylko poleżeć w nim na materacu, ale też przepłynąć jakąś długość, a może i nawet bawić się tym ruchem przez całą godzinę? Da się zrobić, nawet jeśli twoje umiejętności pływackie jak na razie są zerowe, bo przecież jesteś w stanie nad nimi popracować. W ciągu miesiąca nauki da się uczynić olbrzymie postępy. Tylko czy aby na pewno da się to zrobić samemu, bez wsparcia instruktora? Jak nauczyć się pływać, jeżeli nie chce się płacić za żadne lekcje pływania, ani te indywidualne, ani nawet te grupowe?

O nauce pływania – czy przypomina naukę jazdy na rowerze?

Oczywiście istnieje szansa na to, że zdołasz nauczyć się pływać samodzielnie, ale pewne jest to, że opanowanie tej nowej umiejętności przyjdzie ci łatwiej pod okiem nauczyciela, który zawsze zdoła wskazać, gdzie popełniasz błędy i zdoła je od razu skorygować, abyś po prostu nie nabierał niewłaściwej techniki, a od samego początku wykształcał w pełni prawidłowe pod względem technicznym ruchy. Nieumiejętne pływanie to prosta droga do kontuzji. O ile praktykuje się je raz na kilka miesięcy, nic złego się zwykle nie dzieje, ale gdy pływasz w niewłaściwy sposób codziennie lub co drugi czy trzeci dzień, wyraźnie podwyższasz ryzyko nadwyrężenia mięśni albo np. przeciążenia kręgosłupa. Jest to jeden z powodów, przez które samodzielna nauka pływania bywa wręcz groźna. Tak naprawdę trudno ci będzie samemu weryfikować poprawność wykonywanych ruchów, zwłaszcza że będziesz musiał dokonywać tej weryfikacji „na czuja”, no chyba że zdecydujesz się nagrywać swoje treningi i potem będziesz odtwarzać je w domu i na spokojnie analizować.

Samodzielna nauka pływania podobnie jak jazda nauki na rowerze jest lepsza od żadnej, ale jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, najlepiej od razu zgłoś się do doświadczonego trenera, który zdoła w odpowiedni sposób przekazać ci to, czego chcesz się nauczyć. Nauka z instruktorem zwykle daje też większą frajdę, bo szybciej zaczyna przynosić pierwsze wyraźne efekty, co jest ważne dla utrzymywania wysokiego poziomu motywacji, niezbędnego do dalszych ćwiczeń.

Źródło: https://aerobics.pl/