Co musi mieć idealny rower górski? Na to musisz zwrócić uwagę!

Na pomysł stworzenia roweru z szerokimi oponami oraz pewną amortyzacją wpadli mieszkańcy Kalifornii, gdy zabroniono im jeździć na motocyklach crossowych po zboczu Mount Tam. I było to w latach 70-tych. Od tego czasu sam wygląd jednośladu zmienił się znacznie. Postęp technologiczny zrobił również swoje. Co musi mieć idealny rower górski?

Właściwa średnica

Wybierając rower górski, zwróć przede wszystkim na średnicę kół. Rozmiar koła 29 cali to podstawa. Są stabilne, szybkie, a jednocześnie nie tak wymagające jak 27,5 cala. Mówiąc wprost — nie wywrócisz się na nich aż tak szybko.

Materiał ramy

Postaw na włókno węglowe. Ten rodzaj materiału jest nie tylko najlżejszy, ale i dobrze radzi sobie z tłumieniem drgań. Jedyny jego minus to fakt, że jest o wiele droższe od standardowego aluminium.

Osprzęt — to ma znaczenie!

Na rynku rowerowym liczą się dwie marki. Pierwsza z nich pochodząca z Japonii to Shimano, druga z USA, marka SRAM. Specjaliści nie polecają trzeciej najczęściej spotykanej – Microshift z Tajwanu – zwykle zawodzi w bardziej specjalistycznych rowerach. Różnią się od siebie konfiguracją. Dobrze widać to na przykładzie przerzutek. Nie ma jednej odpowiedzi na to, które z nich są najlepsze.

Kolejna ważna kwestia w rowerach górskich to hamulce. Powszechnie używa się hamulców tarczowych, z podziałem na mechaniczne i hydrauliczne. Te ostatnie przez wielu nazywane są jedynymi niezawodnymi na rynku. Ostatnia kwestia to amortyzator. Zwróć uwagę na jego montaż oraz wysokość skoku. Każdy rower musi mieć w swoim wyposażeniu również blokadę skoku, uniemożliwiającą działanie amortyzatora na pełnych obrotach.

Szukasz więcej rowerowych informacji? Zobacz portal narowerach.pl