Podczas, gdy część ekipy rozpocznie sezon w Hiszpanii, druga część składu zainauguruje ściganie w 2016 roku w Dubaju. Ci sami zawodnicy wystartują również w rozgrywanych w kolejnych dniach Tour of Qatar i Tour of Oman. Swój debiut w pomarańczowych barwach odnotuje na Półwyspie Arabskim Simone Ponzi.
Dubai Tour powinien odpowiadać charakterystyce Simone. Jest to szybki kolarz, który radzi sobie też na krótszych podjazdach, a właśnie na takim wzniesieniu kończy się decydujący, trzeci etap zmagań. Przed rokiem wygrał tam John Degenkolb, więc nie jest to typowa końcówka dla górali, a dla specjalistów od wyścigów jednodniowych – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice. – Oczywiście ciężko cokolwiek przewidywać, gdyż jest to pierwszy start w sezonie i trudno jednoznacznie stwierdzić w jakiej kto jest dyspozycji. Na pewno jednak nie będziemy chcieli tego wyścigu przejechać tylko dla treningu.
Simone Ponzi nie będzie jedynym zawodnikiem, którego stać na indywidualny sukces w Dubaju. Davide Rebellin to jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w peletonie i będzie chciał potwierdzić, że w wieku 44 lat wciąż należy do czołówki. Poza Ponzim, na płaskich, sprinterskich etapach swojej szansy szukać będzie też Grzegorz Stępniak. Dwójka ta będzie mogła liczyć na wsparcie specjalistów od rozprowadzania – Adriana Kurka, Tomasza Kiendysia i Jarosława Marycza. Skład uzupełnią wszechstronni Branislau Samoilau i Adrian Honkisz, którze będą solidnym wzmocnieniem na kluczowy, najtrudniejszy etap.
Tegoroczny Dubai Tour to trzecia edycja tej imprezy, a druga, w której wezmą udział „pomarańczowi”. Trasa liczyć będzie 4 etapy – trzy sprinterskie i jeden z finiszem na 3-kilometrowym podjeździe pod Hatta Dam.
Program Dubai Tour (3.02-6.02, 2.HC)
Etap 1 – Dubai › Fujairah – 179km
Etap 2 – Dubai › Palm Jumeirah – 188km
Etap 3 – Dubai › Hatta Dam – 172km
Etap 4 – Dubai › Burj Khalifa – 132km
Ten sam skład, dwa dni po zakończeniu dubajskiej etapówki, weźmie udział w kolejnej – 5-etapowym Tour of Qatar. W ostatnich latach na poszczególnych etapach dochodziło zwykle do masowego sprintu, a decydująca o końcowej klasyfikacji generalnej była jazda indywidualna na czas. Podobnie może być tym razem – 11-kilometrową czasówkę zaplanowano trzeciego dnia zmagań.
W tym wyścigu największe szanse na dobry wynik w końcowej klasyfikacji mają Jarosław Marycz i Adrian Kurek. Dobrze radzą sobie na płaskich, wietrznych etapach i potrafią pojechać na czas. W zależności od samopoczucia w sprintach powinni walczyć albo Ponzi, albo Stępniak – wyjaśnia Wadecki.
Program Tour of Qatar (8-12 lutego, 2.HC).
Etap 1 – Dukhan › Al Khor Corniche – 176km
Etap 2 – Doha › Doha – 135km
Etap 3 – Lusail › Lusail – 11km (ITT)
Etap 4 – Al Zubarah Fort › Madinat Al Shamal – 189km
Etap 5 – Sealine Beach Resort › Doha Corniche – 114km
Pod względem ukształtowania terenu Tour of Oman (17-22 lutego, 2.HC) jest najtrudniejszym wyścigiem, spośród tego azjatyckiego tryptyku. Sprinterzy też będą mieli jednak okazję się wykazać. Co roku rywalizacja rozstrzyga się na etapie kończącym się podjazdem pod Jabal al Akhdhar (5,7 kilometra długości o średnim nachyleniu 10%). Zwycięstwa w generalce zapewniali tam sobie m.in. Robert Gesinki, Christopher Froome, czy też Rafael Valls.
Trasa w Omanie jest podobna do tej z Tour of Turkey, gdzie Davide Rebellin był tak bliski podium generalki. Nie ma czasówki i są ciężkie tereny, gdzie peleton się rozerwie. Decydujący odcinek ze wspinaczką pod Jabal al Akhdhar powinien mu odpowiadać, gdyż Włoch lubi takie ciężkie, kilkukilometrowe podjazdy – podsumowuje dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.
Program Tour of Oman (17-22 lutego, 2.HC)
Etap 1 – Oman Exhibition Center › Al Bustan – 145.5km
Etap 2 – Omantel Head Office › Quriyat – 162km
Etap 3 – Al Sawadi Beach › Naseem Park – 176.5km
Etap 4 – Knowledge Oasis Muscat › Jabal Al Akhdhar (Zielona Góra) – 177km
Etap 5 – Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism – 119.5km
Etap 6 – The Wave Muscat › Matrah Corniche – 130.5km
Skład CCC Sprandi Polkowice na Dubai Tour, Tour of Qatar I Tour of Oman: Davide Rebellin, Simone Ponzi, Grzegorz Stępniak, Jarosław Marycz, Adrian Kurek, Tomasz Kiendyś, Branislau Samoilau, Adrian Honkisz