Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na rowerze

Bezpieczeństwo na rowerze to nie tylko poruszanie się po ścieżkach rowerowych i pilnowanie, by zasady ruchu drogowego zostały zachowane. Aby podróżować bezpiecznie na rowerze, musisz mieć odpowiednie przygotowanie. Zadbać o przegląd sprzętu, wyposażenie roweru, ochraniacze, kask i odpowiednią odzież. Jak bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem?

Przestrzeganie zasad ruchu drogowego

Rowerzyści zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, tak samo, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego. Muszą nosić kaski i przestrzegać znaków drogowych. Ponadto, jeśli tylko mają ją do dyspozycji, powinni jeździć po ścieżce rowerowej. Jazda po chodnikach dopuszczona jest tylko w określonych sytuacjach, ale tylko wówczas, gdy chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów. Rowerzyści nie mogą jednak utrudniać ruchu pieszym. Ważne jest także trzymanie obu rąk na kierownicy i niekorzystanie w czasie jazdy z urządzeń, które mogą ich dekoncentrować, jak smartfony itd. Każdy rowerzysta zobowiązany jest szanować innych uczestników ruchu drogowego i zwracać uwagę na pierwszeństwo. To ogólna interpretacja przepisów w ruchu drogowym, ale nie tylko one są ważne dla bezpieczeństwa rowerzystów.

Oprócz zasad ruchu drogowego — jak dbać o bezpieczeństwo na rowerze

Bezpieczeństwo na rowerze to nie tylko przestrzeganie zasad ruchu drogowego, ale też odpowiednie przygotowanie do jazdy rowerem. Kask i ochraniacze rowerowe to tylko część podstawowego wyposażenia, które ochroni Cię w razie upadku, zapobiegnie stłuczeniom, a nawet złamaniom. Rękawice rowerowe z kolei ułatwią kontrolę nad kierownicą. Jednak te rzeczy nie ochronią Cię przed przemoknięciem czy przemarznięciem. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni ubiór. Zwłaszcza że nigdy nie wiesz, kiedy w czasie jazdy, pojawią się trudne warunki atmosferyczne.

Wybierając się rowerom dokądkolwiek, zakładaj termoaktywną bieliznę, która zapobiegnie przegrzaniu i przepoceniu. Kiedy przychodzą chłodne dni, ubieraj bluzę i wiatrówkę. Pamiętaj, że odczuwanie temperatury w trakcie jazdy na rowerze jest inne niż wtedy, gdy poruszasz się pieszo. O czym jeszcze warto pamiętać?

Bezpieczeństwo na rowerze jest ważne

Zarówno krótkie przejażdżki, jak i dłuższe wycieczki rowerowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Wiesz, że samo przestrzeganie zasad w ruchu drogowym i ubiór ochraniaczy to za mało. Dbaj o sprzęt, rób regularne przeglądy roweru, zwłaszcza jeśli chodzi o kierownicę i hamulce. Sprawdzaj, czy działają, jak powinny. Po odpowiedni ubiór możesz się z kolei wybrać do sklepu adventuresports.pl, gdzie znajdziesz odzież na rower, między innymi spodnie, spodenki, bluzy rowerowe damskie i męskie.