Rohan Dennis nowym rekordzistą świata w jeździe godzinnej

W niedzielę (8 lutego br.) na welodromie w Grenchen (Szwajcaria) Rohan Dennis z BMC Racing Team pobił rekord świata Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI w jeździe godzinnej. W ciągu 60 minut pokonał dystans aż 52 kilometrów i 491 metrów. Wynik okazał się lepszy od dotychczasowego rekordu, który należał do Matthiasa Brändle, o 639 metrów. Dennis pobił rekord na zmodyfikowanej wersji torowego roweru BMC trackmachine TR01.

Było dużo bólu. Szczerze mówiąc, nie mogłem jakoś specjalnie się cieszyć. Jestem bardzo zmęczony, ale również bardzo dumny. Z BMC okazało się to łatwe. Cały poprzedni tydzień, licząc od Tour Down Under, był bardzo stresujący, jednak nie było presji. Wszystko poszło wręcz idealnie. Wydaje się to nawet zbyt łatwe, chociaż oczywiście tak nie było” – powiedział Dennis tuż po pobiciu rekordu.

Swój przejazd Australijczyk rozpoczął bardzo mocno. Na półmetku jego wynik był lepszy aż o 20 sekund w porównaniu do dotychczasowego rekordu. Dzięki temu mógł w pełni kontrolować sytuację.

Mający 24 lata Dennis w obecnym roku zwyciężył w klasyfikacji generalnej Tour Down Under. Wśród jego sukcesów znajduje się również m.in. mistrzostwo świata w jeździe drużynowej zdobyte z zespołem BMC w ubiegłym roku w hiszpańskiej Ponferradzie.

Rohan Dennis 02 (mat. pras.)

Karbonowy BMC trackmachine TR01

Rohan pobił rekord na zmodyfikowanym rowerze torowym BMC trackmachine TR01, który został przygotowany z myślą o poprawie właściwości aerodynamicznych oraz sztywności. Rower dla Dennisa powstał w laboratorium Impec Advanced R&D. Główny nacisk położono na kwestie związane z aerodynamiką.

Atutem roweru jest m.in. kompletny pakiet aero – tzw. subA. Wśród poszczególnych elementów wyróżnić można też np. kierownicę 3T Brezza II Nano LTD, opony Continental Tempo oraz pedały i łańcuch Shimano Dura-Ace 9000.

Karbonowy BMC trackmachine TR01 waży zaledwie 6,45 kg, chociaż wersja, na której Dennis pobił rekord świata, była nieco cięższa i miała 6,8 kg (zgodnie z wymogami UCI).

BMC trackmachine TR01

Dodaj komentarz