Richard Carapaz zdobywa Bielsko-Białą i żółtą koszulkę lidera

Richard Carapaz (Team Ineos) wygrał trzeci etap 77. Tour de Pologne UCI World Tour z Wadowic do Bielska-Białej. Ekwadorski kolarz wyprzedził na finiszu Diego Ulissiego (UAE Team Emirates) i Rudy’ego Molarda (Groupama FDJ) i został nowym liderem wyścigu.

Trzeci, najdłuższy etap 77. Tour de Pologne rozpoczął się w Wadowicach, czym wyścig nawiązał do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Honorowym starterem tego etapu był kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Papieża Polaka. Niedługo po starcie od peletonu oderwała się grupka czterech kolarzy, wśród których znaleźli się Quentin Jauregui (AG2R), Kamil Gradek (CCC Team), Taco van der Hoorn (Jumbo Visma) oraz Patryk Stosz (Reprezentacja Polski). Ponieważ na trasie z Wadowic do Bielska-Białej znalazło się aż siedem Górskich Premii PZU (Wielka Puszczax3, Kocierzx2 oraz Przegibekx2), głównym celem uciekających była walka właśnie w tej klasyfikacji. Główne role na premiach odgrywali Polacy – Patryk Stosz wygrał cztery, a Kamil Gradek dwie. Zawodnik CCC Team dorzucił do tego zwycięstwo na Lotnej Premii LOTTO w Wilkowicach, a lotną premię w Łodygowicach wygrał Taco van der Hoorn. Holender triumfował także na ostatniej górskiej wspinaczce na Przegibek.

Trudna, górzysta trasa w połączeniu z upałem spowodowały, że peleton podzielił się na mniejsze grupki. Już po dojeździe do Bielska-Białej na czele znalazła się grupa około 50 kolarzy. Na rundach pojawiły się próby samotnych ataków, ale na ostatnią prostą grupa wjechała razem. Finisz w Bielsku-Białej jest niezwykle wymagający – bardzo długi i prowadzący lekko pod górę. Najlepiej poradził sobie z nim Richard Carapaz i jego Team Ineos. Koledzy Ekwadorczyka nadawali tempo i podprowadzili go pod metę. Carapaz odskoczył na ostatnich metrach i wjechał na kreskę przed Diego Ulissim i Rudy Molardem. Na dziesiątym miejscu finiszował Rafał Majka (Bora-Hansgrohe).

Dzięki zwycięstwu i bonifikacie Richard Carapaz został nowym liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR, w której o cztery sekundy wyprzedza Diego Ulissiego i Kamila Małeckiego (CCC Team). Najlepszym Góralem PZU po trzech etapach jest Kamil Gradek, Najlepszym Sprinterem LOTOS Luka Mezgec (Mitchelton-Scott), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO pozostaje Maciej Paterski (Reprezentacja Polski). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem premii LOTOS jest Kamil Małecki, a najlepszą drużyną ENERGA Bora-Hansgrohe.

Richard Carapaz: Jestem bardzo zadowolony, że znowu możemy się ścigać po tak długiej przerwie. Cieszę się również ze zwycięstwa, zwłaszcza, że etap nie był łatwy. Zdawaliśmy sobie sprawę ze skali trudności, dlatego na początku oszczędzaliśmy siły. Po wszystkich premiach włączyliśmy się do pracy i koledzy przygotowali grunt pod moje zwycięstwo. Czwarty etap będzie bardzo ważny pod kątem klasyfikacji generalnej. Łatwiej nam będzie bronić koszulki i kontrolować wyścig niż za wszelką cenę szukać okazji do ataku.

Kamil Gradek: To był bardzo wymagający etap. Przemysław Niemiec znalazł dużo sztywnych i wymagających podjazdów. A ponieważ było bardzo gorąco, to etap każdemu dał się we znaki. Ja akurat nie przepadam za jazdą w upale, ale dziś było całkiem dobrze. Jutro także będę starał się zabrać w odjazd i walczyć o klasyfikację górską.

Patryk Stosz: Bardzo zależało mi na tym, żeby zabrać się w odjazd, bo chciałem zdobyć koszulkę górala. Wielka szkoda, bo zabrakło tylko dwóch punktów. Jednak jutro też jest dzień i na pewno się nie poddam. Znów spróbuję znaleźć się w ucieczce, chociaż etap jest bardzo ciężki. Dla Reprezentacji ważne będzie wywalczenie jak najlepszego miejsca dla Piotra Brożyny w klasyfikacji generalnej.

Czesław Lang: Dziś mieliśmy naprawdę piękny etap, z trudną, ciekawą trasą i fascynującym finiszem w Bielsku-Białej. Wielkie gratulacje dla Richarda Carapaza, który wygrał w wielkim stylu ten etap i zdobył żółtą koszulkę lidera. Także dziś dotarły do nas dobre wieści ze szpitala w Sosnowcu o tym, że Fabio Jakobsen został wybudzony ze śpiączki. Wszyscy wierzymy, że szybko wróci do zdrowia.

Czwarty etap 77. Tour de Pologne z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej liczy 153 kilometry.

WYNIKI ETAPU

ZawodnikNr start.TeamBon.Czas Kary
1CARAPAZ Richard1INS– 10s05h 04′ 54”20p
2ULISSI Diego187UAD– 6s+ 00′ 00”19p
3MOLARD Rudy94GFC– 4s+ 00′ 00”18p
4FUGLSANG Jakob22AST+ 00′ 00”17p
5KELDERMAN Wilco165SUN+ 00′ 00”16p
6MEZGEC Luka114MTS+ 00′ 00”15p
7STUYVEN Jasper176TFS+ 00′ 00”14p
8GIBBONS Ryan134NTT+ 00′ 00”13p
9WELLENS Tim148LTS+ 00′ 00”12p
10MAJKA Rafał44BOH+ 00′ 00”11p

2 komentarze w temacie “Richard Carapaz zdobywa Bielsko-Białą i żółtą koszulkę lidera

Dodaj komentarz