KROSS wspiera Huzar Bike Academy, kuźnię kolarskich kadr

Przez podstawowy program szkolenia i wyłapywania talentów przeszło już prawie 300 dzieci z okolic Sobótki, kolarskiej stolicy Polski. Huzar Bike Academy regularnie organizuje treningi dla najmłodszych i dorosłych. KROSS pomaga jej, dostarczając rowery.

Huzar Bike Academy powstała w marcu 2015 r., a założył ją Bartosz „Huzar” Huzarski, utytułowany kolarz jeszcze w zeszłym sezonie jeżdżący w niemieckim Team Bora Argon 18. Mieszka w Sobótce u podnóża góry Ślęża, gdzie mieście się Aleja Sław Polskiego Kolarstwa. Od kwietnia br. kolejny raz rusza jego pilotażowy program współpracy ze szkołami w tym mieście i okolicach. A swoją akademię postanowił otworzyć jako kuźnię kadr dla Klubu Kolarskiego Ślęża Sobótka Bike Academy, którego prezesem jest jego kolega Przemysław Bednarek, dyrektor mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. Zresztą zarażanie innych swoją miłością do dwóch kółek to dla niego czysta przyjemność.

Wychować nową generację

– Po długich rozmowach stwierdziliśmy z Przemkiem, że zwyczajnie brakuje nam zawodników w najmłodszych kategoriach żaka i młodzika z których później można wyszkolić juniora czy nawet kolarza kategorii orlik – mówi Bartosz Huzarski. – Oczywiście o założeniu Bike Academy zdecydowały wyniki naszych zawodników w światowym peletonie i związana z tym rosnąca popularność tego sportu. To świetny bodziec w rozmowie z samymi zainteresowanymi, ale również ich rodzicami, szkołami i naszymi sponsorami – dodaje.

Akademia prowadzi darmowe kolarskie zajęcia pilotażowe w szkołach podstawowych dla dzieci z klas 4-6 w Sobótce i okolicach oraz w oddalonym o 10 km Jordanowie Śląskim. W ciągu dwóch lat program objął dzieci z czterech szkół. Łącznie swoją przygodę z kolarstwem rozpoczęło w ten sposób już około 300 maluchów.
– Każda pociecha, która przejdzie przez sześciotygodniowy pilotażowy program, może wstąpić do klubu kolarskiego w Sobótce. A tam uczestniczy w regularnych pozalekcyjnych treningach. Odbywają się one sześć razy w tygodniu, nad wszystkim czuwają trenerzy z KS Deichmann ABUS MAT Sobótka. Głównie prowadzone są w okolicy Sobótki, ale zdarza nam się wyjechać na zgrupowanie gdzieś w góry – tłumaczy „Huzar”.

Szansa na sportowy start

HBA to także amatorska grupa kolarska. Każdy zaangażowany w nią początkujący sportowiec jest objęty opieką trenera i – na życzenie – dietetyka. Członkowie spotykają się na wspólnych treningach kilka razy w tygodniu, zazwyczaj trenując w Sobótce lub obok Wrocławia. Akademia organizuje też otwarte dla wszystkich zgrupowania w Zieleńcu. Atrakcje takie jak fachowe porady, ćwiczenia core, wieczorne biesiadowanie i rozmowy o wspólnej pasji przyciągają za każdym razem coraz więcej chętnych.

KROSS współpracuje z Huzar Bike Academy od 2015 roku, zapewniając dla jej podopiecznych rowery. Czołowej polskiej marce rowerowej zależy na wspomaganiu najmłodszych kolarzy z potencjałem i dzieleniu się z nimi swoją wiedzą, by móc w przyszłości czerpać z ich doświadczenia oraz umiejętności. – Z roku na rok nasza współpraca się rozwija, z czego jestem bardzo zadowolony. W aktualnym sezonie wspólne działania zostały rozszerzone o moją indywidualną współpracę z Krossem. Natomiast w klubie skupiliśmy się na zawodnikach kategorii junior – przyznaje Huzarski.

Dodaj komentarz