Katarzyna Niewiadoma zgarnia całą pulę na Mistrzostwach Polski

Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv Woman Cycling Team) wygrała wyścig ze startu wspólnego podczas mistrzostw Polski rozgrywanych w Świdnicy. Tym samym zdobyła tytuł mistrzyni Polski w elicie oraz w kategorii U-23.

Wyścig elity kobiet rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Temperatura wyraźnie przekraczała 30 stopni, a od czasu do czasu wiał porywisty wiatr. Zawodniczki miały do pokonania trzy rundy po 37 kilometrów. Niewiadoma przez większość dystansu uciekała razem z Anną Plichtą (BTC City Ljubljana). Obie zawodniczki wypracowały ponad dziesięciominutową przewagę nad rywalkami. Pod koniec Niewiadoma odskoczyła koleżance i samotnie minęła linę mety. Plichta wjechała na nią 44 sekundy za zwyciężczynią. Trzecie miejsce zajęła ubiegłoroczna triumfatorka Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini), a tuż za nią na mecie zameldowała się Maja Włoszczowska (Kross Racing Team)

Katarzyna Niewiadoma: „Bardzo się cieszę, że udało mi się sięgnąć po pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski w elicie. Na samym początku nie czułam się najlepiej, nawet pomyślałam, że to nie mój dzień. Ale spróbowałam zaatakować na podjeździe i potem było dużo lepiej. Trasa należy do najtrudniejszych, na jakich do tej pory walczyłam. Bardzo selektywna, ciężka, zwłaszcza pierwszy podjazd.”

Anna Plichta: „To mój pierwszy medal seniorskich mistrzostw Polski i przez cały wyścig nie mogłam uwierzyć, że w takim układzie dojedziemy do mety. Odjechałyśmy na początku, byłam nieco zaskoczona, że tylko we dwie. Nasza przewaga rosła, co dodawało optymizmu. Ale nie możesz być pewny, dopóki nie przejedziesz mety.  Dopiero mijając kreskę czujesz emocje i widzisz ludzi, którzy byli z tobą, dopingowali i widzisz, gdzie masz prawdziwych przyjaciół, kto cię wspiera i jak dużo jest tych ludzi.”

Małgorzata Jasińska: „Najpierw odjechała Monika Brzeźna, potem ja spróbowała ataku na płaskim. A na pierwszym podjeździe zaatakowała Kasia. Próbowałam przeskoczyć z trzeciego rzędu, ale chyba przedobrzyłam. Zamiast systematycznie dochodzić szarpnęłam, a jak minęła mnie Ania to nie zdążyłam się załapać na koło. Potem próbowałam gonić, ale nie miało to szans powodzenia.”

W kategorii U-23 zwyciężyła Niewiadoma, drugie miejsce zajęła Alicja Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), a trzecie Agnieszka Skalniak (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team). Rywalizację orlików (U-23) wygrał Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), czym powtórzył sukces sprzed roku. Drugie miejsce zajął Piotr Konwa (TC Chrobry Scott Głogów), a trzecie Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice).

Dzisiaj odbędzie się wyścig elity mężczyzn ze startu wspólnego. Na liście startowej znalazło się 76 kolarzy w tym między innymi Michał Kwiatkowski (Team Sky) i Rafał Majka (Tinkoff).

Dodaj komentarz