Gdzie wybrać się na rower w województwie lubelskim?

Województwo lubelskie to wymarzone miejsce na wyprawy rowerowe. Samo miasto Lublin oferuje około 170 km ścieżek, pasów i dróg dla rowerzystów. Wielbiciele jednośladów mogą nimi pokonywać miejskie uliczki lub wręcz odwrotnie – podziwiać piękno natury. Jakie są najpiękniejsze i najczęściej polecane trasy rowerowe w Lublinie i okolicach?

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej w Lublinie?

Województwo lubelskie proponuje wiele ścieżek i tras rowerowych. Coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. I w jednym i w drugim przypadku do wycieczki rowerowej warto jednak dobrze się przygotować. Podstawą jest dobrej jakości rower, który będzie odpowiednio dobrany do terenu, po którym chce się jeździć. Na trasach bezpieczeństwo zapewnią też akcesoria takie jak kask i ochraniacze, natomiast wygodę zagwarantuje dobrze dopasowana odzież rowerowa Jeśli jeździsz amatorsko, wystarczy wygodny, ale podstawowy zestaw, gdy natomiast jesteś zaawansowanym rowerzystom, warto skompletować profesjonalną garderobę, którą proponuje każdy dobry sklep rowerowy w Lublinie. Solidny wybór produktów znajdziesz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak podczas zakupów online na stronie internetowej. 

Gdzie jeździć rowerem w Lublinie?

Jedną z najpopularniejszych i przyjemniejszych tras rowerowych w Lublinie jest ta wiodąca przez Stare Miasto. Krótka, bo 2-kilometrowa ścieżka pozwoli z bliska przyjrzeć się zabytkom lubelskiej Starówki. Wiedzie ona od stadionu Arena Lublin, ulicą Lubelskiego Lipca 80’, do ronda tego samego imienia, dalej ul. Zamojską, prymasa Wyszyńskiego, aż do Starego Miasta. Ta trasa to idealny wybór dla amatorów, turystów oraz osób, które chcą zażyć ruchu bez wyjeżdżania z miasta.

Ciekawą trasą na popołudniową wycieczkę rowerową jest też ta wokół Zalewu Zembrzyckiego. Przejażdżkę najlepiej zacząć w okolicach Parku Zawilcowa, a następnie kierować się ścieżką nad Bystrzycą, którą można dojechać nad zalew oraz punkt widokowy na tamie. Cała trasa liczy sobie ponad 10 km długości. Chcąc ją przedłużyć, dodatkowo możesz objechać Jezioro Zemborzyckie dokoła oraz wjechać do Lasu Dąbrowa.

Lublin i okolice oferuje nie tylko proste i krótkie trasy, ale też te dla bardziej wymagających miłośników jednośladów. Jedną z ciekawszych jest wyprawa Lublin- Nałęczów-Kazimierz Dolny, czyli trasa prowadząca przez piękny przyrodniczo Kaźmierowski Park Krajobrazowy. Przejazd składa się z kilku etapów: Dąbrowica – Motycz – Miłocin – Wojciechów – Nałęczów – Wąwolnica – Stanisławka – Rąblów – Rzeczyca – Kazimierz Dolny. Ten atrakcyjny szlak liczy sobie 60 km w jedną stronę, dlatego wybierając się na niego, zaplanuj nocleg w Kazimierzu Dolnym.