Dobrze zaplanowana wyprawa rowerowa. O czym nie możesz zapomnieć?

Można śmiało powiedzieć, że nie ma nic lepszego niż aktywne spędzanie urlopu czy wolnego weekendu na łonie natury. Taką właśnie możliwość daje nam udział w wyprawach rowerowych, które często testują naszą wytrzymałość, a także mogą stać się odskocznią od pracy. Jednak by wyprawa rowerowa była udana, najpierw musi zostać zaplanowana w odpowiedni sposób. Planowanie wyprawy rowerowej wymaga od nas wzięcia pod uwagę wielu rzeczy. Z jednej strony musimy zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a z drugiej zapewnić uczestnikom wiele wrażeń. Dlatego też na osobie planującej taką wycieczkę spoczywa duża odpowiedzialność. O czym nie możemy zapomnieć?

Przegląd sprzętu

Nasze rowery oraz dodatkowe wyposażenie powinny zostać dobrze sprawdzone, najlepiej przez doświadczonych serwisantów. To dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt jest w pełni sprawny. Jednocześnie warto pamiętać, by zostało to wykonane minimum na tydzień przed wyprawą, ponieważ może zdarzyć się, że jakiś element roweru będzie trudno dostępny. Co więcej, czasem będziemy musieli zakupić lub wypożyczyć rowery, ze względu na to, że w niektórych wyprawach najlepiej sprawdzi się rower górski, w kolejnych trekkingowy, a w jeszcze innych gravel.

Planowanie trasy

Najpewniej codziennie będziemy przejeżdżać kilkadziesiąt kilometrów, dlatego też warto w trakcie planowania trasy zapoznać się z ciekawymi miejscami do odwiedzenia. Dobrze jest także zaznaczyć miejsca, w których lokalizacje, w których będzie można przeczekać burze lub schować się porze ulewnym deszczem.

Pogoda

Pogoda jest istotną zmienną, która z pewnością wpłynie na nasz wyjazd. Dlatego dobrze jest sprawdzić prognozę, a także już podczas samej wyprawy zwracać uwagę na zmieniające się warunki pogodowe. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, które mogą nawet zakończyć nasz wypad.

Nocleg

Poszukując noclegu, znajdziemy wiele możliwości. Hotele, pensjonaty, kwatery, agroturystyki czy pola namiotowe. To tylko kilka z nich. Przy wyszukiwaniu noclegu mogą nam pomóc popularne strony internetowe. Natomiast wybierając nocleg pod namiotami, możemy skorzystać z prywatnych lub ogólnodostępnych miejsc biwakowych. Jednocześnie nocując w hamaku lub namiocie, koniecznie będziemy musieli zabrać ze sobą wyposażenie, które zabezpieczy nas przed zimnem i deszczem.

Jedzenie

Jedzenie jest kolejnym ważnym elementem, który musimy zaplanować. Należy pamiętać, że często na rowerze nie znajdziemy na nie zbyt dużo miejsca, a gdy nocujemy pod namiotem, także konieczne będzie zabranie ze sobą sprzętu do gotowania. Dlatego planując trasę, warto zaznaczyć na mapie sklepy, w których będziemy mogli zaopatrzyć się w jedzenie i wodę, nie zapominając o tym, że każdy z nich może być czynny w różnych godzinach dnia.

Zaplanowanie wyprawy rowerowej to trudne zadania, dlatego najlepiej by podjęła się go osoba, która już brała udział w podobnych przejażdżkach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że plan zostanie odpowiednio przygotowany.