CCC Sprandi Polkowice na Tour de Pologne

Z pięcioma Polakami w składzie CCC Sprandi Polkowice wystartuje w rozpoczynającym się 12 lipca, Tour de Pologne.

– Tour de Pologne to dla nas najważniejsza etapówka w sezonie i nie było łatwo wybrać tę „ósemkę”, która weźmie w niej udział. Wielu kolarzy aspirowało do miejsca w składzie, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się wybrać pięciu Polaków i trzech kolarzy zagranicznych – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.

– Liderem na klasyfikację generalną będzie Victor de la Parte, ale liczymy też na Felixa Grossschartnera. Wierzymy, że są w stanie jechać z najlepszymi na kluczowych podjazdach, a i w czasówce stać ich na dobry wynik, co potwierdzili w Tour de Suisse. Nie chcemy nastawiać się jednak tylko na te górskie etapy i generalkę, gdyż w programie wyścigu jest też sporo odcinków płaskich lub lekko pagórkowatych, na których też będziemy chcieli się pokazać. Rok temu, na jednym z nich wygrał Maciej Bodnar, a koszulkę lidera założył drugi z Polaków, Kamil Zieliński. Teraz też może pojawić się taka okazja, zatem musimy być w każdym z odjazdów.

W składzie na Tour de Pologne nie mogło zabraknąć Macieja Paterskiego, dwukrotnego zwycięzcy klasyfikacji górskiej z ostatnich dwóch edycji. Z ofensywnym nastawieniem wystartują również Łukasz Owsian, Mateusz Taciak, Branislau Samoilau, Jarosław Marycz, a także najmłodszy w „ósemce”, mistrz Polski orlików, Michał Paluta.

– Przez długi czas zastanawialiśmy się, czy powołać będącego w wysokiej formie, Jana Hirta, który wygrał Tour of Austria. Ostatecznie uznaliśmy jednak, że Czech najlepiej czuje się na zdecydowanie dłuższych podjazdach i trudno przewidzieć, jak poradziłby sobie w polskich górach – dodał Piotr Wadecki.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Radzyminie, skąd peleton uda się do Warszawy. Będzie to etap faworyzujący sprinterów, podobnie jak kolejny odcinek z Tarnowskich Gór do Katowic. Kolejne dwa etapy będą już cięższe, gdyż w ich w programie znajdzie się kilka podjazdów w finałowej fazie zmagań. W większe i bardziej wymagające góry zawodnicy wjadą piątego dnia zmagań, gdy zmierzą się z trasą z Wieliczki do Zakopanego i siedmioma premiami górskimi 1.kategorii (3xKościelisko, 2xGłodówka, 2xZąb). Jeszcze ciężej będzie na kolejnym etapie, na którym kolarze walczyć będą o punkty do klasyfikacji górskiej aż 15-krotnie. 194-kilometrowa rywalizacja wokół Bukowiny Tarzańskiej podzielona będzie na 5 okrążeń, 38,9km każde, z podjazdami 1. kategorii pod Ząb, słynną Ścianę Bukovina w Gliczarowie oraz wzniesienie 2.kategorii na Wierch Rusiński. Meta usytuowana zostanie również na podjeździe.

Zwycięzca klasyfikacji generalnej zostanie wyłoniony po 25-kilometrowej jeździe indywidualnej wokół Krakowa, która zakończy tygodniową imprezę.

Program Tour de Pologne (12-18 lipca, 2.UWT):

Etap 1 – Radzymin – Warszawa (138km)
Etap 2 – Tarnowskie Góry – Katowice (128km)
Etap 3 – Zawiercie – Nowy Sącz (240km)
Etap 4 – Nowy Sącz – Rzeszów (218km)
Etap 5 – Wieliczka – Zakopane (225km)
Etap 6 – Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (194km)
Etap 7 (ITT) – Kraków – Kraków (25km)

Skład CCC Sprandi Polkowice na Tour de Pologne: Victor de la Parte, Felix Grossschartner, Maciej Paterski, Łukasz Owsian, Mateusz Taciak, Branislau Samoilau, Jarosław Marycz, Michał Paluta

Dodaj komentarz