Najlepsze rowery elektryczne – jak wybrać odpowiedni model?

Rower za 7 000 zł z przekreśloną ceną 12 999 zł, drugi za podobne pieniądze, ale 5 kg cięższy, z mocniejszym silnikiem i większą baterią. Do tego trzeci, który wygląda jak górski, i czwarty z akumulatorem większym niż w niejednym skuterze elektrycznym. Przy takim wyborze najlepsze rowery elektryczne to nie te z najdłuższym zasięgiem w ulotce, tylko te, których silnik, bateria i masa pasują do konkretnej trasy kupującego. Poniżej sześć modeli dostępnych w polskich sklepach, porównanych na liczbach: watogodzinach, niutonometrach, kilogramach i cenach z ostatnich tygodni. Na końcu tabela dopasowania do trasy i kilka pułapek, na które łapią się nawet ci, którzy czytają specyfikacje.

Najlepsze rowery elektryczne 2026 – zestawienie

Kategoria Model Kluczowe parametry Cena orientacyjna
Najlepszy ogólnie KROSS Trans Hybrid LS 5.0 630 630 Wh, 40 Nm, ok. 24 kg ok. 7 000 zł (w sklepach 6 300–8 500 zł)
Na długie dojazdy z podjazdami Romet E-Modeco URB 2.0 725Wh 725 Wh, 65 Nm, 29,1 kg 6 000–8 500 zł
Do lasu i szutru Rockrider E-Expl 520 29″ 500 Wh, 50 Nm, 23,8 kg 7 500 zł
Największy zasięg Ecobike Expedition 1008 Wh, 100 Nm, do 180 km 13 500 zł
Duża bateria bez szaleństwa cenowego Ecobike LX 400 900 Wh, 100 Nm, do 170 km 11 000 zł
Najtańszy sensowny Romet E-Rambler JR 26 1.0 AN 504Wh 504 Wh, koła 26″ 3 800 zł

Ranking rowerów elektrycznych 2026: sześć modeli po kolei

KROSS Trans Hybrid LS 5.0 630

Dla kogoś, kto jednym rowerem ma załatwić dojazd do pracy, weekendowe wypady po asfalcie i utwardzonych drogach, a nie chce płacić za sprzęt wyprawowy. Ma centralny napęd Shimano, akumulator 630 Wh, hydrauliczne hamulce i komplet wyposażenia trekkingowego, a waży 23,8 kg. Inny sklep podaje 24,2 kg i zasięg do 90 km, więc ok. 24 kg to uczciwe przybliżenie. Silnik to Shimano E5000 o mocy 250 W, a moment obrotowy wynosi 40 Nm.

Na tle reszty zestawienia wyróżnia go masa. Modeco jest cięższy o ponad 5 kg, a rower z lasu na trzecie piętro bez windy to już inna sprawa. Niski przekrok (wersja UNI) ułatwia wsiadanie, a komplet błotników i bagażnika oznacza, że po zakupie nie trzeba dokładać akcesoriów. Osprzęt jest skromny: 9-biegowa przerzutka Microshift Advent, widelec SR Suntour NEX E25 ze skokiem 63 mm, opony Schwalbe Road Cruiser 28×1,75. To zestaw na drogi i ścieżki, nie na korzenie.

Cena skacze bardziej niż w jakimkolwiek innym modelu z rankingu. Media Expert sprzedawał go za 6 999,99 zł po obniżce z 10 399,99 zł, inny sklep za 6299 zł przy cenie katalogowej 12 999 zł, a w ofertach na Allegro trafiają się też kwoty w okolicy 8 500 zł. Powyżej 8 500 zł ten rower jest przepłacony. Zły wybór dla kogoś, kto jeździ po stromych, długich podjazdach z bagażem: 40 Nm to najniższy moment w całym zestawieniu poza budżetowym Rometem, którego parametrów silnika nie udało się potwierdzić.

Zalety

  • Bateria 630 Wh przy masie ok. 24 kg
  • Hamulce hydrauliczne Shimano MT200 w standardzie
  • Niski przekrok, błotniki i bagażnik w komplecie
Wady

  • Silnik 40 Nm słabiej radzi sobie na stromych podjazdach
  • Widelec Suntour NEX E25 ma tylko 63 mm skoku

Romet E-Modeco URB 2.0 725Wh

Dla osoby z podjazdami po drodze do pracy, która nie chce wracać do domu z rozładowanym rowerem. Napęd to centralny Bafang M200, 250 W, 65 Nm, z czujnikiem momentu obrotowego. Czujnik momentu oznacza, że wspomaganie rośnie proporcjonalnie do siły nacisku na pedały, a to jazda zbliżona do zwykłego roweru. Zapas energii jest większy niż w Krossie: w nazwie 725 Wh, choć w opisie jednego ze sklepów figuruje 720 Wh. Do tego widelec Suntour NVX32 z 80 mm skoku, czyli więcej niż 63 mm w Krossie.

Waga to jego cena. Sklepy podają 29,1 kg, czyli o ponad 5 kg więcej niż Trans Hybrid. W mieście z krawężnikami i schodami to czuć. Cena zależy od sklepu: oficjalna cena producenta to 8 499 zł, a w ofertach na Allegro pojawiały się wersje za 5 999 zł i 6 499 zł. Kolejny haczyk: część ofert dotyczy rocznika 2024 i bywa oznaczona jako niedostępna, więc przed zakupem trzeba sprawdzić rocznik i faktyczny stan magazynu. Poniżej 7 000 zł to wyraźnie lepszy zakup niż Kross za tę samą kwotę, jeśli liczy się moment i bateria. Przy cenie katalogowej 8 500 zł przewaga nad Krossem maleje.

Zalety

  • Silnik Bafang M200 daje 65 Nm, o 25 Nm więcej niż E5000
  • Bateria 725 Wh, o ok. 100 Wh większa niż w Krossie
  • Widelec z 80 mm skoku
Wady

  • Masa 29,1 kg utrudnia noszenie i transport
  • Rozrzut cen od 6 000 do 8 500 zł i niejasna dostępność

Rockrider E-Expl 520 29″

Dla początkującego rowerzysty górskiego, który chce wjechać na leśny szlak i nie zrujnować budżetu. W Decathlonie kosztuje 7499 zł, po obniżce z 8499 zł. Zagraniczne testy opisują wersję półsztywną jako rower z silnikiem Yamaha 50 Nm i baterią 500 Wh, z deklarowanym zasięgiem do 80 km, widelcem 130 mm i szerokimi oponami 2,4″. Masa to 23,8 kg.

Nazwa E-Expl 520 dotyczy dwóch różnych rowerów. Półsztywna wersja ma silnik Yamaha 50 Nm i kosztuje 1999 euro, a 520 S to pełne zawieszenie z silnikiem Brose 70 Nm za 2999 euro. Część recenzji miesza dane obu wersji, więc przed zakupem trzeba sprawdzić symbol na karcie produktu.

Model S dostał od niemieckiej redakcji dobre noty: brose Drive T, 500 Wh, 140 mm skoku, 25,6 kg. Ta wersja jest jednak wyraźnie droższa, a polskie katalogi podają dla niej cenę rzędu 12 700 zł. Na tle reszty rankingu E-Expl 520 jest jedynym rowerem, który sensownie poradzi sobie poza asfaltem. Kosztem jest bateria: 500 Wh to najmniej w zestawieniu (poza Rometem, który ma 504 Wh) i dlatego nie jest to rower na wielodniowe wyprawy z bagażami. Jako rower na dojazdy do pracy po mieście też nie ma sensu: grube opony 2,4″ i terenowa geometria przeszkadzają, a błotników i bagażnika nie ma w standardzie, w przeciwieństwie do trekkingowego Krossa. Sprzedaje się go wyłącznie w Decathlonie.

Zalety

  • Widelec 130 mm i opony 2,4″ na szuter i las
  • Masa 23,8 kg, tyle co Kross trekkingowy
  • Cena 7 500 zł z gwarancją serwisu sieci sklepów
Wady

  • Bateria 500 Wh i deklarowane 80 km to najmniej w rankingu
  • Nazwa myląca: wersja 520 S to inny, droższy rower

Ecobike Expedition

Dla kogoś, kto jeździ po 80–100 km w jeden dzień po asfalcie i szutrze, a nie chce szukać gniazdka w drodze. Parametry mówią same za siebie: silnik Panasonic GXM 100 Nm, akumulator 1008 Wh i deklarowany zasięg do 180 km. Opisuje się go jako rower na asfalt, szuter i łatwe drogi leśne, z dużym zapasem energii.

W zestawieniu to rower z największą baterią i najmocniejszym silnikiem (100 Nm, 2,5 raza więcej niż Shimano E5000 w Krossie). Za to sam producent przyznaje kompromis w postaci większej masy i mniej wygodnego przenoszenia. Cena to ok. 13 499 zł, czyli prawie dwa razy więcej niż Kross. Dla kogoś, kto jeździ 10 km do pracy, ta bateria to płacenie za zapas, którego nie wykorzysta.

Zalety

  • Akumulator 1008 Wh, największy w zestawieniu
  • Silnik Panasonic GXM 100 Nm do jazdy pod górę
  • Deklarowane do 180 km na jednym ładowaniu
Wady

  • Cena 13 500 zł, prawie dwa razy więcej niż Kross
  • Większa masa utrudnia przenoszenie

Ecobike LX 400

Dla osoby, której 630 Wh to za mało, a 13 500 zł za Expedition to zbyt dużo. Silnik to Bafang M410HD o momencie 100 Nm, bateria ma 900 Wh i zasięg deklarowany do 170 km, a cena to 10 999 zł. Kosztuje 2 500 zł mniej od Expedition, a traci tylko około 100 Wh. Dla kupującego, który i tak nie wyjeżdża poza 100 km, to zwykle rozsądniejszy wybór z dwóch Ecobike’ów.

Wada jest czysto finansowa: ponad 3 500 zł drożej niż Kross i około 2 500 zł drożej niż Modeco. Jeśli podjazdy nie są stromo, ta nadwyżka nie zwróci się w komforcie jazdy.

Zalety

  • Bateria 900 Wh za 11 000 zł
  • Moment 100 Nm z silnika Bafang M410HD
Wady

  • Ponad 3 500 zł drożej niż KROSS Trans Hybrid

Romet E-Rambler JR 26 1.0 AN 504Wh

Dla kogoś z budżetem do 4 000 zł, kto chce rower z baterią 504 Wh od polskiej marki z serwisem, a nie tańszy sprzęt z importu. Producent wycenia go na 3 799 zł, a w jednym z rankingów sklepowych model w wersji E-Rambler JR pojawia się na piątym miejscu. To najtańsza pozycja w zestawieniu, niemal o połowę tańsza niż Kross w typowej cenie sklepowej.

Opis jest krótki, bo dane o silniku i momencie obrotowym nie wyszły poza karty sklepowe i nie da się ich zweryfikować niezależnie. Przed zakupem trzeba samemu sprawdzić, czy to napęd w piaście, czy centralny, i jaki moment obrotowy deklaruje producent. Koła 26″ są mniejsze niż 28″ w Krossie i Modeco, co przy wyższym wzroście oznacza mniej komfortową pozycję.

Zalety

  • Cena 3 800 zł, najniższa w zestawieniu
  • Bateria 504 Wh, jak w droższych modelach
Wady

  • Koła 26″ zamiast 28″ i niepotwierdzony moment silnika

Jaki rower elektryczny wybrać: Nm, Wh i kilogramy pod konkretną trasę

Moment obrotowy decyduje o jeździe pod górę, a nie moc 250 W, która jest taka sama u wszystkich. W Polsce wspomaganie obowiązuje do 25 km/h i ma moc znamionową 250 W, a rower szybszy lub mocniejszy to już pojazd wymagający rejestracji. To dlatego zagraniczne rankingi z silnikami 750 W i prędkością do 28 mph nie mają przełożenia na polski rynek.

Poniżej 50 Nm na stromych podjazdach z bagażem silnik traci oddech. Do płaskiej trasy i ścieżek 40 Nm z Krossa wystarcza. Od 65 Nm rower ciągnie sprawnie pod górę, a 100 Nm w Ecobike’ach to już zapas dla ciężkich użytkowników i ładunków. Szukając roweru dla siebie, warto sprawdzić też, czy koła mają 28″, czy 26″ oraz czy hamulce są hydrauliczne.

Scenariusz Zalecane parametry Model z rankingu
Dojazdy i wycieczki po utwardzonych drogach ok. 600 Wh, 40 Nm, masa ok. 24 kg KROSS Trans Hybrid LS 5.0 630
Trasa z podjazdami lub bagażem 65 Nm lub więcej, 700+ Wh Romet E-Modeco URB 2.0 725Wh
Szuter i las widelec 130 mm, opony 2,4″ Rockrider E-Expl 520 29″
Długie wyprawy, 80–100 km dziennie 900+ Wh, 100 Nm Ecobike LX 400 lub Ecobike Expedition
Budżet do 4 000 zł ok. 500 Wh Romet E-Rambler JR 26 1.0 AN 504Wh

Dla miasta, bez częstej zmiany biegów i smarowania łańcucha, osobne spojrzenie zasługują dwa modele spoza głównego rankingu: Ecobike LX 100 Automatic z automatyczną przekładnią 3-biegową i silnikiem Bafang M210 80 Nm oraz KROSS Sentio z piastą Nexus i paskiem. W tym zestawieniu nie mają ceny z pewnego źródła, więc trafiły tylko tu.

Najlepsze rowery elektryczne na papierze: kilometry z ulotki kontra Wh

Deklarowany zasięg to liczba, której nie da się porównać między producentami, bo każdy mierzy w innych warunkach: tryb eco, płaski teren, lekki rowerzysta. Pewnie porównać można tylko pojemność baterii w Wh. Można też podzielić Wh przez deklarowane kilometry i zobaczyć, kto zakłada najbardziej oszczędną jazdę.

Model Bateria Zasięg deklarowany Wh na km (po przeliczeniu)
Ecobike LX 400 900 Wh do 170 km ok. 5,3
Ecobike Expedition 1008 Wh do 180 km ok. 5,6
Rockrider E-Expl 520 29″ 500 Wh do 80 km ok. 6,3
KROSS Trans Hybrid LS 5.0 630 630 Wh do 90 km ok. 7,0

Ecobike’i zakładają więc o ok. jedną czwartą mniejsze zużycie energii na kilometr niż Kross. Przy podobnej masie i oporach powietrza rowerów trekkingowych to nierealne w każdych warunkach. Przy planowaniu trasy lepiej liczyć realny zasięg jako około dwóch trzecich deklaracji, a przy częstym jeździe pod górę lub w wietrze jeszcze mniej.

Druga pułapka to rowery z zagranicznych platform sprzedażowych. W jednym z rankingów sprzedażowych na Allegro znalazły się Fiido C11 Pro za 4140 zł i składany Witambike C16 za 2699 zł, z deklarowanym zasięgiem 100 km. Zachęcająca cena i pozytywne oceny kupujących nie zastępują niezależnych testów ani sieci serwisowej. Bez nich pierwsza usterka sterownika czy baterii oznacza odsyłkę sprzętu na własny koszt.

Przekreślona cena w sklepie rowerowym nie mówi, ile rower jest wart

Ceny e-bików w Polsce są dziś mniej stabilne niż w jakiejkolwiek innej kategorii sprzętu. Kross Trans Hybrid LS 5.0 był wyceniany na 12 999 zł, a w ciągu miesiąca pojawiał się za 6299 zł. To nie jest promocja, tylko różnica między ceną katalogową a rynkową. Rower, który raz kosztuje 12 999 zł, a raz 6 299 zł, jest wart tyle, ile za niego płacą kupujący, i nie ma sensu patrzeć na wartość w przekreśleniu.

Przed zakupem warto porównać trzy rzeczy: cenę na stronie producenta, cenę w sieci sklepów (Decathlon, Media Expert) i ofertę wyspecjalizowanego sklepu rowerowego, w którym rower zostanie złożony i ustawiony. Decathlon LD 920 E kosztował w połowie sierpnia 8999 zł i tak samo warto sprawdzić, czy cena nie spadła w międzyczasie. Wersje z poprzednich roczników bywają tańsze o kilka tysięcy złotych i różnią się zwykle kolorem lub drobnym osprzętem, ale nie zawsze, więc rocznik trzeba sprawdzić w karcie produktu.